| Nextone a întrebat:

Doresc sa cumpar un power bank. Nu ma prea pricep. Sunt compatibile cu orice telefon? Cum se foloseste? De exrmplu acesta...
https://m.emag.ro/acumulator-extern-a-5-000mah-blue-pbl1 x5-bl/pd/DQBLWYBBM/
Mai am nevoie de altceva la el? E compatibil cu Samsung S4?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Ar trebui sa fie compatibile cu orice telefon, dar in realitate nu sunt toate compatibile.

Un power bank contine un acumulator (sau mai multe, in cazul de sus ar trebui sa contina 2 acumulatoare Li-ion de 3.7V /2500mAh puse in paralel), un circuit de incarcare si un circuit ridicator de tensiune de la 3.7V la 5V.

Acumulatorul inmagazineaza energia electrica atunci cand e pus la incarcat si o cedeaza cand se pune ceva la incarcat la power bank.

Circuitul de incarcare asigura incarcarea acumulatorului din power bank de la o sursa de 5V, cu oprire automata cand se ajunge la tensiunea de 4.2V pe acumulatorul intern. (Daca s-ar continua incarcarea peste 4.2V, acumulatorul s-ar strica)

Circuitul ridicator de tensiune are rolul de a ridica tensiunea acumulatorului intern de la 3.7V(in medie) la 5V/1A, tensiune necesara pentru a incarca alt dispozitiv. Circuitul e tot timpul oprit si se porneste automat cand punem ceva la incarcat.

Compatibilitatea se refera la curentul pe care-l da power bank-ul si la modul de "comunicare" cu dispozitivul de incarcat.
De exemplu, daca telefonul nu "stie" ca e conectat la un incarcator sau la un power bank, atunci se va incarca la un curent mai mic, pana in 500mA, deci incarcarea va dura mai mult. Daca insa power bank-ul comunica cu dispozitivul pus la incarcat, atunci dispozitivul (telefonul) se va incarca la curentul maxim si incarcarea va dura mai putin.

Pentru ca incarcarea sa se faca la curentul optim, se foloseste un cablu USB obisnuit care are toate cele 4 fire in interior (2 de curent si 2 de date), nu se foloseste cablul scurt care vine impreuna cu power bank-ul si care e bun numai pentru incarcarea power bank-ului.
Daca se foloseste la incarcarea telefonului de la power bank un cablu care are numai 2 fire de curent in interior, cum e cel scurt care vine odata cu power bank-ul, incarcarea se va face la un curent mai mic si va dura mai mult.

La unele telefoane Samsung, cele 2 fire de date sunt unite intre ele cand e conectat cablul USB la incarcator si astfel telefonul stie ca e conectat la incarcator si se incarca la curentul maxim.

Incarcarea unui power bank de 5000mAh va dura in jur de 5 ore daca se incarca la un curent de 1A.

Din cauza ca tensiunea acumulatorului din power bank e de 3.7V si trebuie ridicata la 5V, un power bank de 5000mAh va incarca complet un acumulator de 0.6 x 5000mAh = 3000mAh (la un randament de 80% plus ridicarea tensiunii de la 3.7 la 5V).

1 răspuns:
| Vlaad2 a răspuns:

Sunt compatibile cu toate telefoanele acumulatorii externi de obicei, acesta este,,, compatibilitatea'' o face doar cablu care intra in usb, daca schimbi cablul o sa mearga si la iphone sau la alt telefon, deoarece acest power bank vine cu un cablu micro-usb care intr-adevar este compatibil cu un Samsung S4, dar si cu majoritatea telefoanelor de la Samsung. Nu mai ai nevoie de nimic, power bank-ul vine cu un cablu, doar ca este cam scurt, il poti pune pe cel de la incarcator daca il vrei mai lung.