| Daniel26 a întrebat:

Am cumparat acest acumulator extern: http://www.emag.ro/......DRBLWYBBM/ Ce observ insa este ca la conectarea la telefon (am un Huawei P8 Lite) nu incepe imediat incarcarea sau nu incepe deloc. (acumulatorul se conecteaza la tel. printr-un cablu de tipul USB to micro-usb) In schimb daca inlocuiesc acest cablu cu cel similar al telefonului (cel folosit pentru incarcarea la priza), functioneaza fara probleme, se incarca imediat. Sa inteleg ca acel cablu cu care a venit acumulatorul nu este compatibil cu tel. meu? sau e defect si ar trebui sa cer inlocuirea acestuia? merci.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Poți folosi fără grijă acumulatorul cu cablul de date (cel despre care spui că merge) - nu se întâmplă nimic rău.
E relativ același tip de cablu - am explicat mai sus: unul are 4 fire (alimentare și date), altul doar 2 (doar cele de alimentare).

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e defect, e cablu doar pentru încărcare (cu 2 fire). Cel de la telefon are 4. Unele telefoane NU se încarcă decât de la cablul de date (cel cu 4 fire).

| Daniel26 explică (pentru mihai69):

Cablul cu care a venit acumulatorul estern arata asa: https://images-na.ssl-images-amazon.com/......19570_.jpg / Incarcatorul telefonului are unul similar. Daca folosesc cablul de la telefon impreuna cu acumulatorul extern, functioneaza fara probleme, dar daca incerc sa folosesc cablul cu care a venit acumulatorul extern, face figuri. Deci daca continui sa folosesc acumulatorul cu cablul de la telefon, e ok, nu? nu stric bateria telefonului, nu? e acelasi tip de cablu presupun?!

| Daniel26 explică (pentru mihai69):

Multumesc mult pentru clarificari. Ma gandeam sa fac retur la acumulator, crezand ca este defect. Acum m-am mai linistit. Merci!

| Daniel26 explică (pentru mihai69):

Vreau sa te mai intreb : Pe spatele acumulatorului extern scrie Input: 5V-1A, Output:5V-1A. Pot incarca bateria unei tablete pe a carei incarcator de priza scrie Output: 5V-2A? E compatibil sau fortez bateria?

| mihai69 a răspuns (pentru Daniel26):

Poți, desigur. În cel mai rău caz, se va încărca mai greu / parțial (e posibil să aibă capacitate mai mare decât bateria ta).

| mihai69 a răspuns (pentru Daniel26):

Poți folosi fără grijă acumulatorul cu cablul de date (cel despre care spui că merge) - nu se întâmplă nimic rău.
E relativ același tip de cablu - am explicat mai sus: unul are 4 fire (alimentare și date), altul doar 2 (doar cele de alimentare).