| generator20 a întrebat:

Dupa ce inchid calculatorul nu il pot porni daca nu scot placutele de ram si le bag inapoi( 1 dupa inca 1 dupa urmatoarele 2).
Placa video pare sa functioneze, placa de baza primeste curent...
In cel mai rau caz trebuie sa resetez bios ul si sa introduc placutele de ram pe rand.Ce este de facut?
Componente:
MB Asus z170 pro
CPU i5 6600k
GPU Asus strix gtx 1060 6gb
PSU corsair rm750i
RAM corsair dominator platinum (4x4 2666)
SSD Samsung 750 de 250 gb

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica condensatoarele de pe placa de baza si din sursa, am impresia ca ai cel putin unul umflat.

Daca vizual nu pare nici un condensator umflat, atunci trebuie boot-at si testat amanuntit de pe un CD dedicat service-ului.

| Evolution a răspuns:

E posibil sa se fi defectat placa de baza, face un scurt la un moment dat. Este de natura electronica problema.
Este posibil si ca un modul de memorie ram sa nu functioneze corect.
Problemele acestea le poti rezolva daca te duci la un electronist.

| sierra1 a răspuns:

Dacă am înțeles bine. Scoțând memoriile RAM si reintroducându-le, pornește în regula?

| anonimg a răspuns:

Mergi cu unitatea la un service pentru verificari. Paguba o sa fie mai mare daca nu te vei grabi.
Poate sa fie si de la memorii, chiar daca se ofera garantie pe viata; asta nu inseamna ca nu se pot defecta.
Dar cred ca mai degraba este vina circuitul care le alimenteaza.
Dar pentru asta trebuiesc facute verificari, pe care acasa nu le poti face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu mai de mult dar cu un pc mai vechi..si era de asteptat. Eu trebuia sa scot(ramii) si sa ii electrizez(ii frecam de blugi..nu e recomandat dar era vechi rau si nu prea aveam rabdare cu el) apoi scoteam cablul de alimentare din spate si il bagam dupa vreo 2 minute.
Dupa m-am cam plictisit de facut asta asa ca l-am luat si l-am desfacut bucata cu bucata si le-am curatat de praf componentele si apoi a mers fara sa scot placutele sa le electrizez si sa scot cablul. Daca nu mi se duceau ramii pana-n ziua de azi mai mergea si acum pc-ul ala. Oricum l-am aruncat.
Deci eu zic sa incerci sa-l cureti de praf inainte sa-l duci undeva, la mine a mers atunci.

| generator20 explică:

Am facut o actualizare de bios si acum merge perfect.
La modul in care pe site la Asus de unde am descarcat versiunea noua au pus cea mai buna descriere "Improve memory compatibility". Am instalat noua versiune si acum e totul ca inainte.