| BostanDaniel1974 a întrebat:

Dupa ce trec de bios si dau next next accept la instalarea windowsului ajung la partiti vreau sa le elimin sa-mi ramana cea mare adica C si nu merge nicidecum sa le elimin, nici una din ele. Precizez ca am un laptop HP 4 gb ram si 500 gb memoria, problema este ca am facut o prostie cand functiona ieri windowsul. Am formatat partitia C din fat32 in ntfs si acum nu pot sa fac nimic cand instalez windosul, merge inainte pana la partitii, aici raman blocat. Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Ai nevoie de un program care sa rada complet tabela de partitii.

Asta inseamna ca pierzi tot ce ai pe HDD dar ca bonus va aparea la instalarea de Windows ca nou-nout si lasi Windows Setup sa face ce vrea cu el.

Cea mai simpla metoda pe care o stiu este dd in Linux.

Pentru Ubuntu ar fi comanda de mai jos rulata dintr-un terminal (sda este HDD-ul caruia vrei sa ii razi tabela de partitii, il identifici corect cu programul GParted, care exista in ISO-ul de Ubuntu). Atentie, daca identifici gresit HDD-ul, il razi si pierzi tot ce ai pe el.

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=8M count=25

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Trebuie să ai o opțiune DELETE partition