| SonicAndrei a întrebat:

DVD reader-ul nu mai funcționează corespunzător sau nu este văzut de calculator. Dacă introduc un CD/DVD, unitatea optică încearcă să-l citească: îl învârte o dată, se oprește și încearcă din nou peste o secundă. Am avut probleme odată cu cablurile și mufa care face legătura între placa de bază și DVD reader / HDD (nu am văzut HDD-ul nici măcar în BIOS). Am 4 mufe în placa de bază dintre care știu că mai e 100% sănătoasă cea în care e introdus acum HDD-ul. Am conectat DVD-readerul în fiecare din celelalte 3 mufe, dar în niciuna nu mai merge.
Momentan, după ce am încercat să citesc un CD, după ce am scos CD-ul nu mai văd deloc unitatea optică în MyComputer,
E vorba despre LG GH24NS95.

Răspuns Câştigător
| DrGoogle a răspuns:

Poate nu face contact cum trebuie sau e firul un pic ciupit

3 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Incerca sa schimbi cablul de la placa de baza la unitatea optica. mai este o varianta sa instalezi ultimele drivere de la placa ta de baza

| DrGoogle a răspuns:

Din moment ce nu il mai vede deloc e clar ca nu e bun firul prin care l-ai conectat, schimba firele.

| SonicAndrei explică (pentru DrGoogle):

Mersi de răspuns, pe viitor voi încerca! Aparent, acum merge din nou... e tare ciudat.

| DrGoogle a răspuns (pentru SonicAndrei):

Poate nu face contact cum trebuie sau e firul un pic ciupit