Întrebare recomandată | Sonia822 a întrebat:

E cineva cu Windows 10 in engleza, care poate sa-mi explice exact, pas cu pas, unde trebuie sa intru pentru a seta Google ca pagina de pornire? Doar daca are W10 in eng, altfel nu e identica interfata si nu oi reusi

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai stai asa, nu ai rezolvat problema din cealalta intrebare?
Ti-am scris acolo EXACT ce trebuie sa faci daca ai ca browser de internet Google Chrome.

Limba windowsului nu are legatura cu limba browserului. Adica poti sa ai windowsul si in romana, browserul poate sa fie in alta limba.

Dar acum ca zici asta si din ce am vazut acolo de Bing si din modul cum o descrii, as putea deduce ca tu te referi la Microsoft Edge? Am dreptate?
Daca nu, vezi aici ce am scris : https://www.tpu.ro/......e-pornire/

Daca este Microsoft Edge, pentru ca tu nu zici ce browser folosesti (este programul de pe care accesezi internetul - Google), trebuie sa stii ca la ME nu poti sa pui motorul de cautare Google, doar Bing.

Scrie acolo sus, sau chiar pe bing : Google Chrome sau Opera si apoi il downloadezi. Il instalezi si la noul browser poti sa aplici raspunsul dat in acea intrebare.

Spune-ne exact ce ai acolo, ca altfel nu avem de unde sa stim.

Sper sa reusesti pana la urma.

| Sonia822 explică (pentru DoarBogdan):

Nu stiu despre ce M.E vorbesti. Alaltaieri cand sa-mi inchid calc, mi s-au facut automat update-urile. Cand am deschis calc dimineata, erau ceva schimbari in calc. Imi disparuse programul de deschis poze Microsoft Office, nu mai era instalat, aveam alta pagina de pornire, si nu mai aveam conturi si parole salvate nicaieri. Multumesc de interes si ajutor

| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista relevanta intre motorul de cautare al vreunui browser și limba sistemului de operare.
Pentru motorul de cautare gasesti tutoriale, la fel si pentru a schimba limba sistemului.

| PainTech a răspuns:

Intri in Chrome.
Ai tri puncte în partea dreaptă, apeși pe ele - settings.

In stânga selectezi fila "search engine", si la "on startup" selectezi ultima opțiune. Introduci apoi în caseta text adresa google.ro

| flixbuster a răspuns:

Unde sa setezi Google ca pagina de pornire?

| nicu991 a răspuns:

Depinde de ce browser folosesti. Mai putin conteaza limba din interfata windows.
In Google CHROME: mergi la cele 3 puncte=> Settings=> sub Search Engine gasesti Manage Search engines, acolo cauti Other search engines, dai click pe Add si-ti introduci noul motor de cautare.

In Microsoft Edge: mergi la cele 3 puncte=> Settings=> Privacy, search and services=> derulezi in jos pana la Address bar an search=> Search engine used in address bar ( de-acolo iti selectezi motorul de cautare, daca nu e in lista vezi mai jos Manage search engines).

In Mozilla Firefox: Click pe cele 3 linii orizontale=> Options=> Search ( panoul din stanga ecranului)=> Default search engine