| anonim_4396 a întrebat:

E in regula daca racesc PC-ul cu un ventilator de camera? Cu capacul de la carcasa deschis bineinteles.

8 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Dar ce are? Eu unul racesc pc-ul cu ventilatoare de carcasa de 120mm cu capacul deschis ca nu-mi intra pe carcasa venturile.

| halogen001 a răspuns:

E bine, dar face mult zgomot :) Poti verifica daca au scazut temperaturile cu http://www.piriform.com/speccy In timp se aduna praful in calculator cred ca mai mult decat in mod normal, dar pe timp de vara cred ca e ok.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru halogen001):

E bine? Trage-ti doua palme si iesi la culcare. Daca pui ventilatorul ala langa carcasa, cu ditamai magnetul in interior, o sa vezi in timp ce bine e.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Si daca il pun la distanta are ceva? Si daca poti sa imi spui daca un ventilator mai mic are magnetul mai mic...Mersi anticipat!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

La distanta e ok, dar umple carcasa de praf.Are un magnet mai mic, dar nu e ca un vent de carcasa. Pune mai la distanta daca chiar vrei sa o faci.

| halogen001 a răspuns:

Ventilatoarele de camera nu au magneti, merg in curent alternativ. Cele de carcasa au magnet pe elicea care se invarte. Oricum, un ventilator de camera e destul de mare, nu cred ca incape in carcasa calculatorului, nu il bagi chiar in calculator si va sta la o distanta apreciabila. Un calculator deschis nu e un lucru suficient de bun - mai scapi ceva in el, mai impingi ventilatotul in el. Daca e ventilator mare cu diametru de 40 cm si carcasa de protectie, riscul sa iti intre in calculator e mai mic. Mai sigur e sa pui un ventilator de carcasa pe peretele lateral alimentat la 12V din calculator (dai gauri multe sau decupezi capacul).

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu,nici vorba.Ventilatorul ala are un magnet care poate afecta piesele sensibile, esti nebun?

| LuciWv a răspuns:

laughingMai bine iti cumperi un cooler pentru carcasa care sa o cuprinda cu totul la 20-30 lei sau 50 lei pentru ceva mai durabil si mai silentiosCum ma sa iti racesti PC-ul cu ventilatorul de camera? Bagai aer conditionat, e mai bine laughing