| TheCrazyPlayer a întrebat:

E mare scaderea de fps-uri intre rezolutia 1920x1080 si 2560x1080?

Răspuns Câştigător
| CodeNameAlpha a răspuns:

4k inseamna 4096x2160 car este de 4 ori mai mare decat full hd.
2560x1080 este ultra wide NU 4k.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Logic ca da, full hd vs 4k, depinde de placa ta video

| alexboss2020 a răspuns:

Da! Este cum ar veni 2k(aproape) vei pierde cam 15-20 fps-uri ceea ce este un lucru destul de ingrijorator pentru un gamer care nu are un PC performant!

| AdrianLvs a răspuns:

Este o foarte mare diferenta. 1920x1080 inseamna FULL HD iar 2560x1080 inseamna 4k. Daca ai o placa video puternica poate duce in multe FPS-uri chiar si 4k-ul.

| TheCrazyPlayer explică (pentru AdrianLvs):

Renunt la ideea asta de monitor ultra wide. Multumesc de raspuns!

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru TheCrazyPlayer):

Nu este diferenta mare intre full hd simplu si full hd ultrawide. Eu am avut o scadere de maxim 7-15 fps in diferite jocuri.
Am un Dell de 29 inch si se vede superb mai ales in browsing/filme/yt.
Se merita trecerea de la hd la ultrawide... acum depinde te tine daca conteaza mult 7-15 fps

| CodeNameAlpha a răspuns (pentru CodeNameAlpha):

4k inseamna 4096x2160 car este de 4 ori mai mare decat full hd.
2560x1080 este ultra wide NU 4k.