| Skarr a întrebat:

E normal ca castile sa se auda diferit? Am 2 perechi si la amandoua e la fel

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E foarte normal, te uiti pe specificatii toate castile din lumea asta ofera o anumita frecventa, doar nu-s toate la fel si de aceea unele sunt 10 lei iar cele profesionale de studio sau mai stiu ce industrie sunt mii de euro...conform principiului tau toate-s la fel, deci de ce sa cumperi casti ieftine daca fac acelasi lucru!?
Ceea ce diferentiaza castile intre ele este printre altele raspusul in frecventa, sensibilitatea, calitatea redarii.

| anonimg a răspuns:

Nu o să găsești niciodată două perechi de căști să se audă la fel, decat în cazul în care amândouă sunt aceeași marcă și același model.
Dacă sunt aceeași marcă dar model diferit, atunci și sunetul va fi diferit.

| Skarr explică (pentru anonimg):

Nu ai inteles intrebarea

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pot fi si urechile de vina daca auzi volumul diferit. Cu una auzi mai bine decât cu cealaltă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpără căști on ear Sony la 900 lei și ai sa asculți altfel. Acestea sunt căști wireless cu funcție noise cancelling. Dar poți cumpara și la 220 lei tot Sony. Calitate și bass, nu precum căștile la 50 lei.

| Noone210 a răspuns:

Dacă le folosesti la telefon, s-ar putea sa fie vina unui equalizer, care iti reglează sunetul oferit de căști in functie de auzul tau. Spre exemplu in urechea stângă se amplifica bassul iar in dreapta treble. Dacă e la Pc, pe Usb, s-ar putea sa fie defecte, deoarece au placa audio integrată.

| Skarr explică (pentru Noone210):

Am casti de pc pe jack si parca se aude mai tare un pic in dreapta. Poate fi tot acelasi caz ca la telefon? Celelalte da chair sunt de telefon si ai dreptate.

| Noone210 a răspuns (pentru Skarr):

Daca ai un Samsung, si folosesti Samsung Music, apasa pe cele 3 puncte din dreapta sus, apoi pe "Sound quality and effects", dupa pe "Adapt Sound" si selecteaza "Default". Este posibil sa fie la fel si pe alte playere, dar nu garantez. Dupa ce ai facut asta, verifica sa vezi daca s-a remediat problema.

| Skarr explică (pentru Noone210):

Nu prea le folosesc pe telefon si am Huawei nu Samsung:laughing voiam doar niste casti mici pentru ca e prea cale pentru cele mari. Si pana la urma am rezolvat cu sunetul. Acum se aude bine