| Delocimportant a întrebat:

E ok daca am sters display-ul laptop-ului cu solutie de curatat geamuri, adica cu Clean? Nu am aplicat pe el, ci pe o carpa de bumbac, iar apoi am incercat cu un servetel de bucatarie. Dar e ok daca am sters cu solutie de aceea pentru geamuri?

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu e nicio problemă. Dar tu întrebi după ce e faptul consumat? laughing

| Delocimportant explică (pentru Gizăz):

Looool, da, ca sa fiu sigur ca nu va pati nimic.

| MskDesign a răspuns:

Nu are nimic. Daca are ceva, este doar faptul ca ai facut ceva de care nu erai sigur, inainte sa intrebi.

| Delocimportant explică (pentru MskDesign):

Deci nu va pati nimic? L.am sters cam de 10 ori in 5 minute, cu o carpa umezita cu solutie de curatat geamuri

| MskDesign a răspuns (pentru Delocimportant):

Eu tot asa fac, am 2 laptopuri si 2 pc-uri cu 3 monitoare. Dupa ce le sterg nu le aprind imediat.Important este sa nu dai cu solutie direct pe display.

| Delocimportant explică (pentru MskDesign):

Nu, nu am dat cu solutie direct pe el, ca stiam ca nu e bine sa dai direct pe el. Doar ca l-am sters ieri, in 5 minute cam de 10 ori, ca tot ramaneau urme.

| MskDesign a răspuns (pentru Delocimportant):

Daca nu ai avut probleme, atunci e bine dar sa nu le mai curati in acest mod.

| Delocimportant explică (pentru MskDesign):

Uite ce am observat azi, dar nu cred ca e din cauza acelui lucru, adica din cauza solutiei de geamuri. Am observat ca, in stanga, pe marginea display-ului, am o zona cam de 2 cm, care e lumina corespunzator, insa mai sus de acea zona, si mai jos de acea zona, e intunecat. Oare din ce cauza sa fie? Aici am facut o poza: http://s1.postimg.org/fn01a1qzj/IMG_20150325_125805.jpg

| Saveluc a răspuns:

Sa nu mai faci asta in viata ta. Acea solutii are niste chimicale care poate dauna pixtelii cu timpul nu se v-a nai bine ci mai intunecat si culorile mai sterse isi pierde total contraxtul acela luminos. Sunt solutii dedicate si desii costa ceva multisor dar te vei bucura. Cu ceea ce ai dat tu ai sa vezi ca se va aduna praful mult mai repede. Praful e ca magneti in care trace la umed. Asta sa nu uiti

| Delocimportant explică (pentru Saveluc):

Dar acum va pati ceva daca l-am sters cu acea solutie? Imi tot ramaneau urme, ca nu am avut o carpa potrivita, si am sters cam de 10 ori cu o carpa umeda.

| Dennisz a răspuns:

Am sa iti raspund cu o intrebare.
De ce nu iti cumperi o solutie speciala pentru LCD-uri, daca tot esti atat de bogat incat iti permiti sa te epilezi la salon cu 260 euro/sedinta laughing rolling on the floor? (era sa uit semnul intrebarii)winking

| Delocimportant explică (pentru Dennisz):

Fiindca nu m-am gandit ca exista o solutie speciala pentru LCD-uri, pur si simplu, nu m-am gandit la asta, si a fost si o chestie de moment, ca aveam niste urme pe display, si am decis sa le sterg, insa a iesit nasol, ca au aparut mai multe urme apoi. Daca vrei, raspunde-mi la intrebarea postata, sa stiu daca am facut o prostie. Mersi de sfat. Pe viitor o sa incerc cu acea solutie.

| Dennisz a răspuns (pentru Delocimportant):

Daca m-ai folosesti solutie de geam, omori pixelii lcd-ului.
Daca ai sters doar o data, nu se intampla nimic, dar nu mai fa prostia asta din nou.
Sunt seturi speciale pentru LCD-uri la 30-100 lei.(cu cat mai scump, cu atat mai bun)

| Bogdanys a răspuns:

Nu are nimic. Stai calm.