| Rares791 a întrebat:

E urgent! Daca am vărsat ieri seara apa pe laptop, dar am șters si azi pur si simplu nu se mai aprinde, ar fi din cauza apei? Cand am verificat erau câțiva stropi

Răspuns Câştigător
| IoanVL a răspuns:

Cand versi apa pe un dispozitiv electronic, primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa ii scoti bateria (daca e posibil).
In ceea ce priveste laptopul tau, ceea ce poti sa faci e sa-l pui pe calorifer (sa fie cald, nu excesiv de fierbinte) si sa ai rabdare macar 12 ore. E posibil sa nu aiba nimic, dar pana nu se evapora toata apa ramasa pe circuite, nu va merge, iar daca tot incerci sa-l pornesti s-ar putea sa se arda ceva la el. Deci, rabdare.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i din cauza apei.
Poti tu sa stergi la suprafata, dar apa s-a infiltrat la placa de baza si s-a "ars" laptopul.

| sierra1 a răspuns:

Pune un ventilator să sufle prin orificiile disponibile (ieșirea fan-ului său de ex) măcar o oră. Apoi il pornești i te bucuri de el

... sau nu

| Fatamuntilor a răspuns:

Posibil
Si cu al meu la fel. Atata doar ca problema a aparut la cateva luni, aproape ca uitsem.
CUM problema nu a putut fi rezolvata la mine in oras aluat drumul capitalei.La vremea aia m-a costat 500 de lei dar a schimbat si tastatura.Am mai platit curierul dus-intors, plus am dat ceva la domnul care s-a ocupat de asta.
A trecut 4 ani de atunci si merge foarte bine.
Mergi cu el la un service.

| Frank51 a răspuns:

Eu vărs zilnic câțiva stropi de vreo 4 ani și merge brici.

| Celcestietot a răspuns (pentru Frank51):

La tine e waterproof! laughing

| Brizbriz a răspuns:

"E urgent! Daca am vărsat ieri seara apa pe laptop, dar am șters si azi"
UNDE l-ai sters?!?
pe exterior, d'aia nu mai ploua, NU TE UZI TU cand pui mana pe el, iar asta e singurul "efect" al stergerii
pe interior... TREBUIE demontat inainte de stergere...
L-AI DEMONTAT?!? NU?!?
atunci, copchii (ASA CUM ESTI TU) pun itrebari traznite, asa... ca asta

| Nirvanaaa a răspuns:

Cred ca drumul laptopului tău e la service.
Fiind ultimul incident, cel mai probabil ca da.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Dupa ce citisem inainte de la tine, credeam ca o sa spui,, Fiind ultimul drum''! laughing

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing

| 1997onur a răspuns:

Pune intr-o cratita mare orez mult si baga-l acolo si pune un prosop pe el -_-

Se zice ca orezul trage apa acum nu stiu daca este adevărat

| sierra1 a răspuns (pentru 1997onur):

Am mai auzit asta dar nu mi-e clar cum să fie: prefiert sau basmati?

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

Sa fie Simplu

adica ai loat pachetul de orez si l-ai deschis si dupa aia il pui intr-un bol sau cratiță

| sierra1 a răspuns (pentru 1997onur):

și după ce am "loat" orezul, ce mai fac?

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

Il pui intr-o cratiță sau un boll ( orezul )

| sierra1 a răspuns (pentru 1997onur):

Apoi ce mai faci? alte ingrediente?

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

-_-

| omuletulofficial a răspuns:

Cel mai probabil a a juns la placa de baza si e arsa. Du-l la un tehnician!

| Rares791 explică (pentru omuletulofficial):

sad

| Rares791 explică (pentru omuletulofficial):

Pana la urma l-am pus pe calorifer, i-am scos bateria si am pus-o la loc. Zici ca ii nou

Răspuns utilizator avertizat
| NuSpargConturi84 a răspuns:

S-a ars laptopul.Du-l la un service.Vezi ce poate reinlocui

| Zinv a răspuns:

Daca ai garantie du-l la un service autorizat si ti-l face pe garantie.
daca nu ai garantie du-l la un service si atat (trebuie sa platesti).