| Heureuse a întrebat:

Bună TPU!
Aseară am vărsat paharul cu apă pe laptop. Mi-a apărut ceva pe ecram apoi s-a facut negru. Am șters repede apă, am uscat cum am putut și spre seară și-a revenit, astăzi puțin, iar acum mi se aprinde doar ledul, dar ecranul e stins. Știti cum remediez problema și dacă se repară? Mulțumesc!

17 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Trebuia să scoți bateria și să-l bagi în orez câteva ore.

| Heureuse explică (pentru supadeceapa):

E Asus x541, nu stiu dacă merge

| flixbuster a răspuns:

Off-topic, pentru ca este a nu stiu cata postare similara pe care o citesc...

Cred ca pe dispozitivele electronice ar trebui scris cumva "A NU SE UMBLA CU LICHIDE IN APROPIERE!" la fel cum la Peco scrie "A NU SE UMBLA CU FOC IN APROPIERE!".

| Heureuse explică (pentru flixbuster):

Răspuns inutil. S-a întâmplat...

| Heureuse explică (pentru flixbuster):

Dacă e similară de ce te mai obosești să răspunzi? Oricum nu ai dat vreun răspuns adecvat. Mulțumesc, dar nu era cazul implicarea!

| flixbuster a răspuns (pentru Heureuse):

M-am obosit sa raspund off-topic (marcat ca atare) poate ii ajuta pe altii sa nu mai pateasca la fel ca tine.

Am raspuns si on-topic imediat dupa.

| flixbuster a răspuns:

Poti sa-l conectezi la un display extern (HDMI, VGA) sa vezi daca merge restul in afara de ecran si te califici la o schimbare de ecran sau una de placa de baza in caz contrar. Asta daca nu s-a "prajit" (paradoxal, nu?) de tot si te califici sa cumperi alt laptop - mai degraba decat sa-l repari pe asta sfintit cu agheasma.

| Heureuse explică (pentru flixbuster):

Cum se face conectarea? Eu nu prea am cunoștințe la acest capitol?

| nicu991 a răspuns:

Se aprinde led-ul care indica ce? Incarcare, Power ON?

| Andresso a răspuns:

Trebuie sa-l duci la reparatii sa-ti schimbe placa de baza, probabil a ars placa de baza si nu mai e functionala. Asa i s-a intamplat si fratelui meu.

| CatalinB11 a răspuns:

Era indicat sa il inchizi imediat si sa il lasi stins cateva zile bune. In timpul asta puteai sa il usuci ce feon. Daca l-ai aprins la cateva ore de la incident, iar apa a apucat sa intre in sistemul electric, atunci e posibil sa se fi ars placa video sau orice alta componenta. In cazul asta nu prea mai ai ce face decat sa incerci sa il duci la un service sa iti puna un diagnostic.

| Heureuse explică (pentru CatalinB11):

Eu l-am deschis din păcate. L-am uscat cu un feon, l-am deschis parțial și aparent nu are urmă de apă, dar dacă s-a infiltrat deja si a ars ceva... Acum nu se mai aprinde, nici sunetul de închidere nu mai merge și nici coolerul nu mai funcționează, practic e mort, numai ledul de la la el si baterie merge?

| CatalinB11 a răspuns (pentru Heureuse):

Nu ma pricep la calculatoare dar din cate scrii aici, e clar ca s-a cam dus. Daca ti s-au stricat mai multe componente, deja reparatia nu o sa mai fie rentabila. Viziteaza totusi un service, poate or sa iti dea un diagnostic mai pozitiv. E cea mai neinspirata idee sa il deschizi dupa ce ti-a cazut in apa dar probabil nu ti-ai dat seama pe moment. Beculetul se aprinde pentru ca probabil este pe un circuit separat ce nu a fost afecat de apa.

| Heureuse explică (pentru CatalinB11):

Inteleg, mulțumesc. Nu pot recupera nimic de pe el decât dacă îl repar?

| CatalinB11 a răspuns (pentru Heureuse):

Din cate stiu, poti recupera fisiere din hard fara sa repari laptopul. La fel, doar intr-un service specializat pe asta. Depinde probabil de cat de stricat este hardu-ul. Dar sanse sa iti recuperezi fisierele stocate sunt.

| Heureuse explică (pentru CatalinB11):

Mulțumesc pentru răspuns!

| CatalinB11 a răspuns (pentru Heureuse):

Cu placere!