| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

E vreo posibilitate ca să improvizez niște circuite și să leg 2 calculatoare cu placi de bază și componente diferite împreună fără să risc să le ard pe ambele?
Pe PC-ul actual am procesor Intel Core i5-4460 de 3.20 Ghz, 8G de RAM DDR3 Dual Channel și placă video nVidia GeForce GTX 750 de 1G și placa de bază nu știu de care am.
În PC-ul vechi am procesor Intel Pentium (nu știu frecvența), 2G RAM DDR2, și placă video nVidia GeForce GT9500 de 512 M. M-am gândit că poate ar exista o modalitate de a le lega să fac ceva mai bun (nu că mi-ar trebui, dar de ce nu).

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cu ce ai tu pe acolo nu poți face, dar în schimb de exemplu în cazul unor plăci de bază Dell, sau HP, dacă și numai dacă sunt identice atât hardware cât și software, le poți uni printr-o placă de dezvoltare și dintr-un pc uni-procesor să faci pc dual procesor(NU e tot una un dual CPU cu un dual core!), adică un worckstation sau server ce va funcționa individual per capu i modul de ram la fel ca o placă de bază tip server.Succes

| Jipa95 a răspuns:

Si de ce ai parerea ca asa ceva s-ar putea face? In primul rand nu este posibil asa ceva.

| CinevaNou a răspuns:

Adica tu vrei sa le legi cumva sa lucreze ambele procesoare si placi video si ram la acelasi lucru?laughing

| hypentakill a răspuns:

Da este posibil doar asa sunt si supercalculatoarele. Cred ca ai putea sa le conectezi realizand un render farmhttp://www.tomshardware.com/reviews/render-farm-node,2340.html

| hypentakill a răspuns:

My bad se numeste server cluster.