| CRISTY_6837 a întrebat:

Eu am urmatorul pc:

RAM: 2 GB DDR2

VIDEO: Nvidia GeForce 7300 GT 256 mb GDDR2

PROCESOR: Intel(R) Pentium(R) Dual 1.60 GHZ (2CPU) Stoket 775

PLACA DE BAZA: MSI MS-7236

Si as vrea sa imi schimb cate ceva:
-Procesorul sa fie : Intel(R) pentium(R) dual 2.6 ghz
-Paca video sa fie: nVIDIA geforce 230 1gb gddr3
-Si sa mai pun 2 gb ram (ddr2)

Credeti ca o sa se potriveasca (mearga) procesorul si placa video pe placa de baza a mea?
Sau trebuie sa schimb si placa de baza?
Multumesc.

Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai ia acel Intel dual-core g620 sau g630, placa de baza pusa de midne gigabyte si la placa video ti-am zis, dac a vreis a iei ce zic eu, anume gt 440 512 mb gddr5 ca e mai rapida decat gt 430 gddr3 1 gb cu mult.

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dar esti si tur egele explciatiilor. Zi ce model e procesorul cu care il schimbi, ca daca e sb nu merge. Si placa aia video de care zici e foarte slaba.

| CRISTY_6837 explică (pentru sltlp):

Uite aici procesorul:http://www.emag.ro/......X80623G620

si zi-mi tu o placa video mai buna care sa mearga pe placa de baza a mea.
lasa-mi aici niste link-uri cu ce trebuie sa imi cumpar si sa mearga pe placa de baza si sa nu sara de 650 lei

| sltlp a răspuns (pentru CRISTY_6837):

Pai atunci am vesti proaste pentru tine, procesorul nu o sa fie compatibil. Eu fac o propunere. Incearca sa vinzi ce ai acum, adica placa de baza, ram-ul si procesorul, la un pret cat mai bun, ca sa le dai rapid. O sa strangi cam 750-80(desi nu sunt sigur ca valoreaza atat). Ma rog, iar la 750 lei, iei gpu, cpu, palca de baza si ram) Daca strangi mai mult, si mai bine. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/519972/ asa daca faci 800 lei, sau daca ai mai mult, abia dupa poti sa pui ce procesor vrei tu. Oricum, ca idee daca ai lua asa http://bit.ly/K4qSDO, adica procesoul g620 si fara placa video, integrata e cam cat actuala ta placa video dedicata.

| CRISTY_6837 explică (pentru sltlp):

Srsdani zi-mi te rog frumos o placa de baza care sa mearga urmatoarele
procesor:http://www.emag.ro/......X80623G630

placa video:http://www.emag.ro/......N430OC-1GL

placa de baza sa nu sara de 300 lei

multumesc

| sltlp a răspuns (pentru CRISTY_6837):

De ce nu citesti ce ti-am recomandat eu. Vad ca ai total 850 lei. Placa aia pusa de minde, gt 440, cu 512 mb nu e psua aiurea. E mai performanta decat cea pusa de tine. Nu conteaza numai cati mb are placa, asa potis a iei de doi gb, ca is de pe la 150 lei. Placa de baza, dupa tine, e prea scumpa. La un i3 ar merge o palaca ataat de scumpa, si acolo, inca ar fi prea scumpa. eu zic asa: placa de baza si palca video http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/520002/ sau http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/519998/

| CRISTY_6837 explică (pentru sltlp):

Pune linkul si la procesor (unul mai bun) ca vreau sa il schimb si pe ala si iau ce imi zici tu.
app pe unde e pcgarage ca nu vreau sa fac comanda online

| sltlp a răspuns (pentru CRISTY_6837):

De ce nu vrei online? pcgarage e in Bucuresti, dar este un magazin online foarte mare, cel mai amre din Romania. Eu am mai cumparat de la ei, asa ca nu am griji. Pana la urma, ca sa fiu sigur, si sa zic exact: ce buget ai; ce componente vrei sa cumperi; la ce le vei folosi.

| CRISTY_6837 explică (pentru sltlp):

Eu vreau sa cumpar:procesor, rami (ddr3),placa video.placa de baza

eu vreau sa imi fac pc-ul pentru gaming (jocuri) si de asta vreau unul mai performant

bugetul nu il am exact, le voi cumpara pe rand (una acum cealalta la o saptamana) dar in orice caz sa nu sara de 800lei

| sltlp a răspuns (pentru CRISTY_6837):

Pai ia acel Intel dual-core g620 sau g630, placa de baza pusa de midne gigabyte si la placa video ti-am zis, dac a vreis a iei ce zic eu, anume gt 440 512 mb gddr5 ca e mai rapida decat gt 430 gddr3 1 gb cu mult.

| Exposito1 a răspuns:

Este destul de buna placa, recomand alt procesor ceva Intel core i3 dar ar fi bun si un dual, de ce buget dispui?

| CRISTY_6837 explică (pentru Exposito1):

Pai de vreo 650 lei cu tot cu placa de baza (alta noua) dar daca ziceti ca e buna o sa imi iau ori placa video mai buna ori un procesor

| ziggy2002 a răspuns:

Nu trebuie sa o schimbi este buna! Funda? Te rog!