| hexagonulpentagonal a întrebat:

Este abuzul folosirii Internetului, direct sau indirect, cauza anxietății și a depresiei de care se tot plâng tinerii?

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Internetul e doar o parte din ecuatie, stilul de viata moden cu toate componentele sale duce la problemele alea.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Stiul de viata nu e dat de sursele de informatie, e dat de contextul cultural si economic in care traiesti/ai crescut. Regret sa te dezamagesc dar educatia pe care ai primit-o nu e bazata pe interenet. Internetul e genul de chestie la care ai inceput sa ai acces mai tarziu si a exacerbat problema.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Haha, vreau sa te vad cum le scoti oamenilor din cap ce au invatat acasa in copilarie. sunt oamenii care fac ani buni terapie sa rezolve care o buba din copilarie si tu zici ca o uita dupa ce dau de interent? happy

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru hexagonulpentagonal):

Argumentul e acealasi, educatia timpurie primita acasa nu o dizolvi instanta cand dai te internet. Da, internetul tinde sa fie daunator in anumite conditii dar e doar unul dinn factori.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, e una dintre cauze.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Sa zicem ca da, dar eu cred ca are mai mult de-a face cu cine intalnesc pe internet decat cu internetul in sine.Adica daca vorbim de o persoana pasionata de animeuri sau documentare, sau foloseste internetul pentru divertisment in general, atunci nu.Anxieteatea si depresia vin din faptul ca traim intr-o lume foarte rea, care tinde sa ii marginalizeze pe cei care nu sunt in concordanta cu societatea(nu arata suficient de bine sau nu au suficienti bani etc.). Poate sa fie si netul o cauza, daca tinerii sunt victima cyberbullying-ului, ceea ce se intampla din ce in ce mai frecvent.

| Cracaaaaaaaaaaaan a răspuns:

Daca ai internet si esti destept faci multe cu el
Daca ai internet dar esti sarac, prostut si te uiti la alti prosti nu ai cum sa evoluezi

Un copil de familie buna pus sa faca sport sa invete vs un copil fara disciplina
Copilul fara disciplina o sa sufere mereu
Si cu internet si fara
Internetul e doar un factor

| Arca333 a răspuns:

Normal ca nu. Sunt multe probleme socio-economice care cauzeaza anxietate si depresie in masa, sa dai vina pe computer e putin dubios de parca intrebarea e numa un pretext sa te plangi de tinerii din ziua de azi.

Răspuns utilizator avertizat