| anonimguy3 a întrebat:

Este aceasta placa video compatibila cu sistemu meu din toate punctele de vedere? http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Ma refer sa fie compatibila cu placa de baza, cu memoria ram (ca stiu ca unele placi video au nevoie de o anumita memorie ram pentru a functiona) etc

CPU: Intel Core i3 3220 3, 3 ghz
Motherboard: GIGABYTE H61M-DS2H
RAM: 4GB Hyper-X Memory 1333 mhz
Sursa 450W

Funda!

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Este compatibila
2. Unde ai auzit tampenia cu ramul de la paca de baza ca ar avea ceva cu cel de la gpu?

| anonimguy3 explică (pentru sltlp):

Am vazut pe unele site-uri unde se fac review-uri la jocuri si la componente pc, dar ma rog. happy Dar ce zici de sursa? O duce tot sistemu fara sa se arda sursa insasi sau o componenta?

| sltlp a răspuns (pentru anonimguy3):

Un exemplu te rog?
next:
Cand aud 420/500/450W ma gandesc numai la surse de 50 lei. Dar in cazul tau nu e de speriat deoarece gtx750 consuma maxim 50-70W deci fie ea si o sursa de 2 bani, trebuie sa reziste.

| DeyCj a răspuns:

Placa de bază va fi compatibilă cu sistemul dar sursa de alimentare va crepa cu placa asta, deci cel mai bine ...jos cu ea și ai una de calitate ce are certificat bronze și o putere de 550W.Asta va fi mununata pentru noul upgrade.
Cu Ramul ca trebuie să fie egal cu ramul GPU. Daca cumva Jipa95 ți-o zis asta poțilua linistit un modul de ram și să î-l dai de cap că o aberat ca de obicei.
ramul GPU NU are nimic cu ramul fizic din sistem. Poți pune GPU pe ram DDR 1 și tu să ai DDR3 ca placa video n-are nici o greață happy. Succes

| anonimguy3 explică (pentru DeyCj):

Eu am intrebat de faza cu ramu, ca am vazut pe unele site-uri unde se fac review-uri la jocuri si la componente pc ca ar avea nevoie de 8gb ram din memoria pc-ului sau cv in gen, cat despre sursa nu cred ca am nevoie de una noua pentru ca placa pe care o vreau cere 60 de wati si restul sistemului meu nu face mai mult de 250 de wati, dar ma rog daca tu zici poate iau si alta sursa sa nu facem vreo boacana doamne fereste. happy

| hp8510p a răspuns (pentru anonimguy3):

Ai nevoie de 8gb de ram atunci cand vrei sa te joci un joc recent cu setarile la ultra. Daca ai mai putin de 8gb iti trage placa video si procesorul in jos(iti limiteaza placa)

| anonimguy3 explică (pentru hp8510p):

Pe mine nu m-a tras in jos memoria ram la nici un joc din 2013, si mai toate le-am jucat in high.

| DeyCj a răspuns (pentru anonimguy3):

Cantitatea de ram fizic.Asta e discutabil, că jocurile moderne cam...cer ram din ce în ce mi mult, și probabil cei 4 Gb ce îi ai încep încet încet să fie insuficienți pentru jocurile noi.
Cu sursa ți-am recomandat una mai de putere deoarece așă cum știi plăcile grafice noi consumă destul de mult, și ți-am recomandat una certificată 80+ asta ca să fii sigur că nu o să ai probleme cu tensiunile instabile, că vei avea 100% potecție a componentelor în caz de suprasarcină nu să te pomenești cu artificii din sursă, condensatorii de pe placa de bază cel puținumflați dacă nu chiar explodați, hard discul prăjit și ramii „resurscitați" de tot. happy. Acuma depinde de ce buget ai. dacă nu ai un buget suficient(de la 200 ron în sus) o măsuă de precauție ar fi deconectarea calculatorului de la priză atunci când nu îl folosești.

| anonimguy3 explică (pentru DeyCj):

Am buget de 750 de lei maxim dar nu cred ca o sa am nevoie, cum am mai spus placa asta video nu consuma mai mult de 80 de wati si intreg sistemu nu consuma mai mult de 350 de wati.

| AdrenalinTm a răspuns:

Ma sursa cam slaba placile video daca e pci expres si ai in pc pci express (majoritatea) se potriveste uitete in manualul placi de baza poate ai anumite limitari la placa video

| SouLIce a răspuns:

Da este compatibila