| DestinyDD a întrebat:

Este adevarat ca noile modele de imprimante de la Hp nu au cartusuri reincarcabile? Pentru ca eu am o imprimanta Hp Deskjet D166 iar dupa ce s-a terminat cartusul negru l-am incarcat cu seringa dar tot nu vrea sa imprime.Trebuie sa-i cumpar altul nou?-preturile sunt cam piperate la unul nou-.

5 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Adevarat! Nu sunt reincarcabile, nu mai sunt. Acum 2 ani am cumparrat un Deskjet F4180, avea cartuse reincarbabile de 3 ori, dupa ce am incarcat a 4 a oara ele pur si simplu s-au blocat, acum nu se mai gasesc reincarcabile...bine, poate extrem de greu de nu stiu unde. Este doar ceva ca sa faca ei bani, pacat.

Nu stiu ce cartuse foloseste imprimanta ta, dar eu mi-am luat 21XL pentru cel negru, asa ca iti recomand un cartus "XL", dai mai mult pe unu nou dar te tine mai mult. 21XL ma costat 120 lei, mda, e cam mult...

| cby a răspuns:

Din cite stiu toate cartusele se pot incarca (probabil cu exceptia celor starter care vin cu imprimanta). Am aflat că la cartuşele de generaţie nouă există un chip (circuit integrat) pe cartus care memorează ultimul nivel al cartusului (de ex.: "gol"). Cel putin asa este in cazul multifunctionalei mele Epson SX 105. Odată cu reîncărcarea cartuşului se face şi resetarea chipului. Dar asta nu o pot face decit cei care au aparatul si softul, adica centrele de reincarcat. Sper ca am fost de ajutor. happy

| Madalyn a răspuns:

Intradevar, nu au cartuse reincarcabile!
Am patit-o si eu la o imprimanta Canon multifunctionala. ma miram eu de ce sunt asa de ieftine thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dahappy

eu aveam o imprimanta tot Hp de acum 5 ani, cred. si acum un an mi-am cumparat alta, tot de la HP. Totul a fost frumos pana s`a terminat cartusul negrustraight face. nu recunoaste cartusul reincarcat.doar pe ala originalstraight face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am si eu un Canon 210 la care au zis toti ca o data consumate cartusele pot sa le arunc si sa iau altele noi.Insa eu le incarc de 3 ani de zile tot pe acelea, singura problema este ca numai recunoaste cartusele sa le arate volumul de cerneala pe PC, in rest nu am treaba cu ele.Toata chestia e sa pui pe cineva sa iti arate cum se incarca (sa vezi cu ochii tai, nu sa-ti explice) altfel cartusele le vei pierde si iti vor trebui altele.
(Semnat:Mos Ion Roata fara cont TPU)