Întrebare recomandată | matrix100 a întrebat:

Este adevarat ca SSD-urile nu trebuie/ nu necesita sa fie defragmentate? Orice informatie suplimentara cu referire la subiect este binevenita. Funda

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Da, au altfel de constructie decat hdd si nu este necesara defragmentarea, in plus o defragmentare pe ssd face mai mult rau decat bine.

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Defragmentate! Adica cand vrei sa instalezi windowsu pe el? Ce faci nu stergi nimic dupa el..nu stergi vechiul sistem!?

| Wehrmacht a răspuns (pentru CPAElites):

Aia-i formatare...

| mototolu a răspuns:

SSD-ul e ca o memorie care poate fi scrisa de un numar limitat de ori.

Defragmentarea nu e deloc necesara ci chiar contraindicata din cauza numarului limitat de scriere a celulei de memorie din SSD.

SSD-urile fac si ele un fel de defragmentare interna dar ii spune TRIM si se face automat (depinde de sistemul de operare).

| mihai77www a răspuns:

SSD-urile nu trebuiesc defragmentate pentru ca nu scriu informatia fragmentat. Controller-ul SSD-ului scrie informatia in celulele memoriei exact unde vrea si anume de la prima celula pana la ultima pe cand un hardisk clasic nu poate sa faca asta si scrie acolo unde poate atunci cand gaseste zone libere in timp ce platanele se invart cu 5400, 7200, 10000 de rotatii pe minut.
La SSD totul e static si nu e cazul sa apara informatie fragmentata.
Daca defragmentezi SSD-ul ii micsorezi viata pentru ca rescrierea celulelor costa si e inutila...