| YoyoXender a întrebat:

Este bun telekom (ruter) intr-un sat cu semnal slab? Si daca da catii MB/ks?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Tu vorbesti de semnal prin aer? Ca pe fir nu e slab tau puternic - depinde doar de tipul de fir - pe linia telefonica clasica (= doua fire de cupru) merge teoretic maxim 16 Mpbs, ei iti zic 12 Mbps si in realitate merge 6 Mbps. Cred ca asta e cel mai prost, ADSL-ul. Imparte la 8 ca sa obtii MB/s (1 Byte = 8 bits).

8 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Suplimentar: daca in urban am net pe fir de 100 Mbps (nu am vrut sa schimb router si alte alea pentru ca sa am 1 Gbps - nu am nici o nevoie de asa ceva) si pe mobil merge 10-20-30 Mbps in functie de loc, in rural am net pe fir de 6 Mbps si pe mobil de 35 Mbps big grin

| YoyoXender explică (pentru flixbuster):

Ok mrs pentru raspunsul acordat dar doresc sa stiu si alte servici care le pot folosi in cazul meu, gen firme care nu depinde de net prin firbra(ca da satu meu ee de **** ca primaru este un bulangiu mare si nu vrea sa bage fibra ca zic mai multe persoane ca ar plati si ele pentru internet(parerea lor Mosi si Babe)

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

Sau varianta saracului, 2 EUR la Digi si ai 50 GB in 4G.

https://www.digiromania.ro/......il-optim-2

Iti trebuie telefon cu 4G si functie de hotspot. Cam toate smartphone-urile din ziua de azi au. Daca nu ai, un telefon (clasic, cu butoane) ieftin cu 4G si hotspot este cel de mai jos. Telefonul e ok (pentru banii lui) dar bateria varza :) Il tii in priza ca pe router, important e ca stie 4G si face hotspot.

https://altex.ro/......-sim-black

| YoyoXender explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc frumos de toate răspunsurile acordate

| YoyoXender explică:

Sau na recomandatim, alte servici de internet (...) daca ziceti ca telekom este praf la semnal

| AndreiDinu123 a răspuns:

Eu nu iti recoand telekom am avut si eram intr-un sat cu semnal foarte bun si imi mergea 645ks iti recomand internet netis ca iti va merge in vreo 3 sau 4 mb pe secunda