| Stefan03 a întrebat:

Este necesar sa fac update la BIOS (uefi)? Si daca da, cum?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E ceva ce nu "merge" încât să-ți pui problema asta?

| flixbuster a răspuns:

Totul pleaca de la modelul de placa de baza daca ai desktop sau modelul de laptop (daca, evident, ai laptop). Te duci si te uiti la suportul oferit de producator pe site si vezi ce rezolva ultimul update de BIOS/UEFI. Daca te confrunti cu una dintre problemele descrise ca fiind reparate, probabil e util sa faci update. Eu, din principiu, cum imi cade un calculator in mana, cum ii fac update la ultima versiune de BIOS/UEFI.

Tot pe site-ul de suport de la producator ai si intructiuni exacte despre cum sa faci update. In principiu sunt 3 moduri:
- din Windows;
- din DOS;
- din BIOS/UEFI.
In fiecare caz ai nevoie de fisierul cu noul BIOS/UEFI - cum si unde il pui variaza de la caz la caz.

| Țoglă a răspuns:

Nu trebuie. Numai dacă sunt probleme de citire.

| Rd79 a răspuns:

Pai pe noi ne intrebi?

| Andresso a răspuns:

Cauta pe net, gasesti totul, ce este asa greu? Scrii "bios update for -si aici scrii numele placii tale de baza- "