| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil ca la un calculator (desktop) sa cumpar un adaptor wireless si sa pot receptiona posibile retele de internet la fel ca la laptop. Eu am un router dlink si nu vreau sa mai trag cabluri prin toata casa ca sa am internet la calculator. Vreau sa o fac mai elegant prin wireless.
Deci este posibil? Unde vine adaptorul...la usb? Link-uri va rog!

Răspuns Câştigător
| smeeagol a răspuns:

Te-ai uitat pe routeru tau daca are wireless. Daca nu iti cumperi unu din magazin http://www.emag.ro/......pTL-WR340G
acesta prinzi semnal si la 54 de metri eu zic ca e suficent

Poti sa iti cumeri si adaptor gen stick il bagi in spate in usb nu stiu la ce distanta merge primul este mult mai bun.
http://www.emag.ro/......pTL-WN727N

4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Da, iti recomand unul cu antena, e mai puternic. si se baga in portul usb, ii instalezi cd-ul si te poti conecta fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://arch3.okr.ro/......00_700.jpg
Asa arata un adaptor wi-fi, eu nu iti recomand sa renunti la fire, sunt adaptoare care transforma mobilitatea in paralizie totala, eu detin acel adaptor si pot sa zic ca mai mult m-a incurcat, a trebuit sa-i trag o antena mai sanatoasa ca nu reusea sa capteze undele, evident ca e un caz izolat din moment ce m-am zgarcit la bani si n-am luat unu mai bun.
Eu recomand unul pe usb, am mai vazut la alti amici si cica merg mult mai bine decat cele pe pci.http://www.shopmania.ro/......i-11007262

| Tiberius a răspuns:

Da bineinteles ca se poate. nu-ti cumpara pe usb cumpara-ti o placa de retea wireless tot D-Link pe care o conectezi la un port PCI. gasesti pe eMAG destule. si nu-ti cumpara cel mai ieftin produs ca o sa te trezesti ca-ti pica conexiunea cand ti-e lumea mai draga

| DarkAngel42 a răspuns:

Pui schimbi adaptorul D-Link cu adaptorul wireles iar apoi conexiunea se face automat si ai internet in toata casa.