| Frank51 a întrebat:

Este posibil sa conectez doua amplificatoare la un calculator/laptop? Cu un singur amplificator ma descurc, adica imi trebuie doar un cablu la un capat jack 3, 5mm iar la celalalt capat 2xRCA, dar habar nu am cum leg 2 amplificatoare la acelasi PC.- http://postimg.org/image/ywia2dc9l/

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E bine asa ca in imagine. Placa de sunet poate da semnal in casti, pri urmare suporta sarcini de 20 - 30 ohmi.
Un amplificator poate reprezenta o sarcina de cativa kohmi, sa zicem 10K daca nu si mai mult, prin urmare, punand 2 amplificatoare in paralel, sarcina placii de sunet ar fi de 10K in paralel cu 10K, deci 5Kohmi, o sarcina mult mai usoara decat o pereche de casti. Deci se pot pune in paralel.

| Frank51 explică (pentru halogen001):

Aha, deci e bine. Dar eu m-am referit la altceva. Cum procedez daca vreau sa leg doua amplificatoare, cu ce mufe cum fac, pentru ca dintr-o mufa jack trebuie sa iasa 4 mufe rca sa intre in ambele amplifuri si nu stiu daca gasesc asa ceva.

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Daca ai un cablu care are la un capat o mufa jack de 3, 5 mm, se lasa mai lung, cateva zeci de cm, se scot cele 3 fire si la ele se leaga tot asa cate 2 fire de la mufele rca care tot asa trebuie sa aiba fir mai lung de la ele.

| Frank51 explică (pentru halogen001):

Aha, am inteles tot. Deci practic este usor sa fac conectarile, ramane doar problema ca se va auzi mai rau din cauza impedantei. Pana la urma nu cred ca o sa fac asa. Trebuie sa gasesc alta modalitate. Mersi pentru ajutor.

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Nu vad de ce s-ar auzi rau, impedantele se potrivesc bine: amplificatoarele au impedanta mare la intrare, placa de sunet are impedanta mica, deci va conduce amplificatoarele fara probleme. Alta varianta ar fi un preamplificator cu mai multe iesiri, dar nu stiu daca se justifica efortul happy

| Frank51 explică (pentru halogen001):

Aaaaa, deci se poate si cu un preamplificator, sau cu un un mixer nu? Eu credeam ca impedanta ramane aceeasi si cu un mixer de aia am pus intrebarea asta... Deci pana la urma mixerul face o diferenta?

| halogen001 a răspuns (pentru Frank51):

Preamplificatorul trebuie sa nu aiba amplificarea prea mare, sau sa fie un potentiometru sau o grupare de rezistori intre placa de sunet si preamplificator. Un preamplificator cu amplificare mare e mai zgomotos si in plus daca amplifica prea mult, prinde si zgomotul de la placa de sunet. Trebuie un raport semnal / zgomot cat mai ridicat. Un preamplificator sau mixer intre calculator si amplificator daca nu e de calitate sau daca nu e potrivit, aduce un plus de zgomot si distorsiuni.

8 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E bine ca la conectarea/deconectarea mufelor, amplificatoarele sa fie scoase din priza ca sa nu apara curenti intre calculator si amplificatoare care sa strice placa de sunet.