| Adelin1700 a întrebat:

Este vreo problema daca am reinstalat de cateva ori windows-il intr-o zi? Am incercat niste variante... Se poate defacta hardul sau altceva?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se intampla nimic. La scrierea hardului se face totul magnetic si nu mecanic. Metalul nu se demagnetizeaza. Singurul lucru care-l poate strica sunt departarea sau apropierea bratului de scrire-citire sau exfolierea metalului de pe suportul de aluminiu. De aceea HDD-urile sunt mai sensibile la socuri decat la scrire-rescriere. Iar aia cu 60 de format-uri este o aberatie. Atunci cand faci anumite activitati pe PC faci scriere si rescriere si de cateva sute de ori pe zi. Mai ales in corporatii. Aia ar trebui sa cumpere zeci de HDD-uri pe zi.

| Rommeo a răspuns (pentru Salontanul):

Spune foarte bine Salontanul ce spune.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu va fi nici o problema.
Prin experimentare ai doar de invatat!

| DryIce a răspuns:

Hard obisnuit de fima nasoala rezista pe la 30/40 formaturi. Unu de firma buna poate si 60. Fa un calcul de cate ori ai formatat pana acum. Daca bagi 50 formaturi in 1 zi, in 1 zi il si arunci la gunoi.

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

De unde spanac ai scos-o pe asta? Un hdd duce peste 500.000 cicluri de citire scriere fare nicio problema

| DryIce a răspuns (pentru suntserios):

Esti prost

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Detaliaza... un articol ceva de la un producator care zice ca un hdd suporta doar 30/40 cicluri de scriere/ citire / stergere

| Salontanul a răspuns (pentru DryIce):

Nu stiu ce ti-a zis "suntserios" ca nu-l vad fiind blocat de mine dar banuiesc ca are dreptate! Cum poti sa raspunzi asemenea aberatii? Macar documenteaza-te inainte de a spune ceva!

| Salontanul a răspuns (pentru DryIce):

Si vezi ca pentru jigniri de astea se blocheaza contul!

| DryIce a răspuns (pentru Salontanul):

Tu si suntserios aveti acelasi ip. Practic esti tot tu dar pe alt cont happy ce lame sa intri cu alt cont doar ca sa para ca si altii ii dau dreptate =) how lame...

| Salontanul a răspuns (pentru DryIce):

Ce ai tras pe nas? Spune-mi sa nu trag si eu. Iti trimit o poza cu utilizatorii ignorati de mine si ai sa vezi ca ala este la blocati: http://s1066.photobucket.com/......y.png.html

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Prietene... ai dat un raspuns gherla, aia e se mai intampla... nu e cazul sa te faci si mai de ****.

| suntserios a răspuns (pentru DryIce):

Si ca sa nu fii tu si mai "lame", astept cu interes sa imi zici ce IP am.

| Arthiom a răspuns:

Singurul lucru rau care se putea intampla ar fi fost sa gasesti o versiune de windows plina de virusi/malware etc si sa iti bubui pc-ul.