| Trollerul a întrebat:

Este vreun pericol daca fac overlocking la un AMD Athlon XP 2000+ de 1.6 GHz? as vrea sa il fac de 2.2, am vazut pe youtube cum a facut asta unul dar nu prea am inteles ca a filmat cu camera web laughing, daca pot sa fac va rog ziceti-mi cum... FUNDA!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, există pericolul să ia foc și să se ardă.
Dacă nu știi exact ce ai de făcut și în ce ordine, te sfătuiesc să nu încerci. Overclocking-ul nu e pentru începători.
Degeaba-ți zic pașii aici că șansele să greșești ceva sunt foarte mari și, repet, dacă greșești cel mai mic detaliu - procesorul tău ia foc și devine inutilizabil.

Mai bine stai cuminte.

7 răspunsuri:
| Obsolete a răspuns:

Frate daca nu te pricepi la Overclock nu o fa aici trebuie sa fii IT-ist si da daca nu faci totul treptat adica cu cate 10 mhz pe zi poti sa iti arzi placa de baza nu mai bine ei tu un sistem nou din calculatoru asta nu ai cum sa scoti 2.2 maxim 2.

| Trollerul explică:

Daca ma gandesc mai bine aveti dreptate, o sa il duc mai bin la un IT-IST sa vada daca se poate face transformarea asta, mersi pentru ajutor.

| 0rlando a răspuns (pentru Trollerul):

Îți spun eu, că nu merge.
Nu o să-l poți duce mai sus de 1.9 și chiar și așa, nu va fi stabil absolut deloc, se va reseta foarte des sau ai mari șansă să nu mai pornească deloc.
Se rezolvă cu un reset de BIOS, dar crede-mă, că nu vei observa absolut nici o diferență în performanțe.
De asemenea se încălzește mai mult și este posibil să intre protecția tot timpul și o să-ți blestemi zilele cu el.

| Trollerul explică (pentru 0rlando):

Ai dreptate, ce procesor bun imi recomanzi pentru Socket 462?

| 0rlando a răspuns (pentru Trollerul):

Din păcate, procesoare pe 462, sau Socket A, cum i se mai spune, nu se mai fabrică de vreo 4-5 ani și nici nu au existat vreodată procesoare mai bune pentru el. Eu personal am avut un Sempron de 1.74 GHz, tot pe 462 și am mai pus mâna și pe câteva Athlon-uri tot pe 462, iar diferențe între ele, eu nu am găsit. Toate sunt la fel de proaste, sunt instabile la OC și așa mai departe.

| Trollerul explică (pentru 0rlando):

Este pentru un pc de rezerva, am vazut la un second, un AMD Barton xp de 2.2 GHz, oare merita? stiu ca nu se mai fabrica procesoare pentru Socket A dar vreau sa maresc viteza procesorului cumva pentru pc-ul de rezerva, dupa ce am vazut raspunsurile voastre m-am gandist sa nu ma mai risc laughing

| 0rlando a răspuns (pentru Trollerul):

Barton are L2-Cache 512 KiB, pe când Toughbread are L2-Cache 256 KiB și se duce până la 2.2 Ghz, poate și mai mult, dar în principiu, cam tot dracu ăla e.