| rlr09 a întrebat:

Eu am internet prin cablu de la o firma din Zimnicea(Lidas) si mi-a adus mama un laptop nou(sigilat) din Spania (HP MINI 110-3800) si cand bag cablul de la net in el nu functioneaza internetul...Ce as putea sa fac? Nu imi spuneti sa cumpar alt laptop, router sau alte chestii ca vreau sa stiu cum pot sa fac sa mearga netul prin cablu la el.
P.S.: Mai am un calculator(desktop), si pe el imi merge foarte bine internetul!

5 răspunsuri:
| Evil1nside a răspuns:

Instaleaza placa de retea la el.e posibil sa nu fie instalata happy

| rlr09 explică (pentru Evil1nside):

Este instalata...si am si reinstalat-o!

| iubitic a răspuns:

Daca ai o conexiune la internet, de tip PPPOE, trebuie sa creezi o conexiune noua si in laptop, adica cu username si password.Cumpara-ti un router, cheama pe cineva care se pricepe si ai net pe ambele, pe laptop vei avea wirelles.

| danimotenel a răspuns:

Ai introdus ip si toate cele, daca nu cheama pe cineva de la internet sa ti le bage.

| spi a răspuns:

Trebuie sa faci setarile din control panel si sa introduci userul si parola.e ca si cum ti ai fi instalat windousul.suna i si spune le ca ai un calculator nou si vin ei sa iti faca setarilewinking dar sa ai userul si parola pe care ti le au dat.stiu cum e.si eu am de la lidastongue bafta