| Furnicuta000 a întrebat:

Eu am un laptop Lenovo pe care am dat 2500 lei acum 2 ani si cu fiecare actualizare pe care o facea Windows-ul, se strica si mai tare. Adica acum a ajuns sa se miste incet, sonorul abia se aude desi e dat la maxim. Daca il solicit putin (gen deschid 2 pagini in Chrome) se misca si mai incet si scoate un zgomot care ma enerveaza (de fapt zgomotul ala e permanent chiar si cand nu umblu pe el dar se aude mai incet). Ce pot sa ii fac?

15 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Dar inainte sa ii faci acel update, mergea totul bine? Chiar nu pot sa inteleg ce vina are update-ul de windows cu sonorul. Performanta ii poate fi afectata deoarece windows au adaugat la inceput chesti foarte aiurea pentru windows 10 si cand l-au lansat, nu era bun de nimic, mai bine stateai pe windows 7. Dar acum, w10 este chiar foarte bun, s-au optimizat toate lucrurile si merge mult mai bine.

Totusi as zice ca sa iti reinstalezi windowsul daca nu poti sa ii faci nimic. Sau, dupa cum ziceam mai sus, pune-ti windows 7 ultimate, ala nu a dat gres niciodata. Vezi cum merg lucrurile si pe windows 7 si daca vrei, ramai pe el, daca nu, pune-ti windows 10 la loc dar eu as zice sa il cumperi ca sa aiba toate update-urile la zi si ai sa vezi ca e altcumva

| Zaygon a răspuns (pentru denisTiky):

Win 7 e end of support din ianuarie si mai mult ca sigur ce e gen7+ de procesoare, deci numa win 10 poti pune pe el. Sa zica si ce configuratie are, ca daca are ceva cu hdd+4GB ram la ce sa te astepti?

| denisTiky a răspuns (pentru Zaygon):

Da, un pc de 2500 luat acum 2 ani mai mult ca sigur nu poatr avea cine stie ce componente la interior, tocmai de asta nu merg browserele bine. Dar eu ziceam sa il incerce, poate merge mai bine si se potriveste cu pcul lui. Nu am inteles bine ce ai zis acolo: mai mult ca sigur e gen7+ de procesoare, deci numa w10 poti pune pe el. Unde scrie ca daca ai procesor de la generatia 7 in sus poti pune doar w10. poti pune ce sistem de operare vrei tu. Mai ales pe un pc vechi de 2 ani

| Zaygon a răspuns (pentru denisTiky):

Nu ai drivere pentru el and stuff. Ai aici toate detaliile: https://docs.microsoft.com/......quirements

| denisTiky a răspuns (pentru Zaygon):

Hehe, eu pana anul trecut foloseam w7, si singurul driver pe care il instalam era cel pentru placa video ca sa am rezolutia 1080p si atat (: nu stiam niciodata ce drivere am nevoie iar singurul de care imi aduceam aminte era ala la placa video. Si toate mergeau bine pe el nu aveam treaba

| Zaygon a răspuns (pentru denisTiky):

La un laptop e altceva, ca ai si managment engine si periferice. Este un model de Asus care are nevoie de ceva Intel i/o pentru a putea folosi touchpadul. Sa nu mai zic ca win 7 pe un laptop pe 64 biti nu se intelege bine cu retelele wifi pe 5Ghz si viteza la net slaba.

| Furnicuta000 explică (pentru denisTiky):

Da, in primele saptamani mergea perfect si inca se prima data de cand a inceput sa se actualizeze Windows-ul am observat diferente, iar acum merge asa prost ca ma enervez cand am treaba pe el laughing

| sayWhaaat a răspuns:

Nu e de la windows, e de la faptul ca:
1. nu e curatat
2. nu are pasta termoconductoare
3. e laptop slab, de la un laptop de 2500 de lei luat acum 2 ani nu trebuie' sa ai asteptari prea mari
4. e supraincalzit
5. probabil e si virusat.

Du-l la un centru IT sa-ti bage pe el windows 10, sa ti-l curete si sa-ti puna pasta, si cumpara si un cooler bun. O sa mearga aproape ca nou. Sau daca ai bani ia-ti alt laptop cu cel putin un procesor i5-9300h sau ryzen 5 3550h, o placa video gtx 1650 si un ssd de 500gb. E vreo 2800-3000 de lei, si cu ala garantez ca nu vei avea probleme de genul.

| Furnicuta000 explică (pentru sayWhaaat):

Imi cere sa il actualizez cam o data pe luna sau mai des de cand l-am cumparat si schimbarile astea le-am observat inca din primele luni. De ex sonorul era din ce in ce mai prost si numai dupa ce ii dadeam actualizare se vedea diferenta deci clar ar trebui sa fie de la asta.
Nu il folosesc foarte des, nu as vrea sa bag bani in alt laptop ca nu are rost.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu are cum sa fie de la actualizarile windowsului, reinstealeaza windows si dai update la ultima versiune si vei vedea ca merge bine.

Instalez windowsuri la oameni si repar calculatoare de la 12 ani, mereu e una din problemele de mai sus, laptopuri care pe langa ca sunt alese prost avand in vedere bugetul pus la dispozitie, mai sunt si neingrijite si pline de virusi.

| Furnicuta000 explică (pentru sayWhaaat):

Nu ma pricep sa instalez laughing
Cum se procedeaza? Ca am auzit ca daca nu e cu licenta poti sa pierzi garantia, nu? Nici nu stiu daca mai am garantie laughing

| Zaygon a răspuns (pentru Furnicuta000):

Du-te la un service si asta e. Dai un ban si se rezolva.

| 4ndr33y a răspuns:

Ca sa nu mai ai bataie de cap pe viitor:
Reinstalezi acum windowsul si toate driverele si programele de care ai nevoie, apoi ii faci imagine Backup.
Cand se strica doar restaurezi imaginea aia, e foarte rapid si este ca si cum ai instala windowsul curat.

| Mdrăgan a răspuns:

Reinstaleaza windows ul, si nu msi face mereu update uri, ca ti l strici...
sa iti faci update uri la 3-4 luni
multa bafta!