| Ionut_Bunea_1997 a întrebat:

Eu platesc un abonament la internet de 100Mbps dar in schimb primesc 10. 0Mbps am si un print sau 10. 0Mbps este egal cu 100Mbps? Link cu print http://prntscr.com/5a1j99

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Testul il faci aici: http://speedtest1.rcs-rds.ro/
100 Mbit/s = 12.5 MB/s

5 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Nu este egal cu 100.0 mbps. Ai 10 mb asa cum arata. Trebuie sa vorbesti cu operatorul internetului pentru a rezolva aceasta problema.

| RAY a răspuns:

100 mbs impartit la 9 ar veni cam 12 mb per secunda, ori trebuie sa isi stezi ceva la windows ori placa ta nu recunoaste, trebuie sa apara 100 mb atat primeste in caz contrar du-te la firma aia si spune-le

| K0sti a răspuns:

Cand o sa inveti sa faci diferenta intre mega bits pe secunda si mega bytes pe secunda, atunci o sa stii cat ai!
Momentan ai bine cat ai, ca idee! Valabil si pentru Rares!

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Testul il faci aici: http://speedtest1.rcs-rds.ro/
100 Mbit/s = 12.5 MB/s

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Cum sa iti modifici Viteza (10Mbps sa o faci 100Mbps).
Local Area Connection Status=> Propteries.
Sus o sa scrie denumirea la placa ta de internet dai click pe butonul din partea dreapta (Configure...).

2 Sus dai pe Advanced.
Cauti:
Speed&Duplex (si setezi valoarea din partea dreapta).
100Mbps Full Duplex sau 100Mbps Half Duplex.

Cauti mai jos si setezi asa.
WOL&Shutdown Link Speed: 100Mbps First

Mult Succes!
Nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.

| Ionut_Bunea_1997 explică (pentru DragomirMihail2020):

Mi-ai fost de foarte mare ajutor dar din pacate merge doar cu 10Mbps cand dau 100Mbps nu se conecteaza zice ca firul esete rupt sau scos si dau iar 10Mbps merge love struck dar eu vreau sa mearga cu 100mbps ce crezi ca pot face altceva?