| Ionut123987 a întrebat:

Eu vreau să-mi cumpăr un telefon nou. Acesta pe care îl am e spart și vechi și încet începe sa funcționeze tot mai greu. Am avut Samsung și am fost dezamăgit total, asa ca nu vreau sa mai am de a face cu Samsung, iPhone-urile sunt prea scumpe pentru mine, iar ce vreau eu să-mi iau este un Huawei P40 lite 5G sau un Huawei P smart 2021. Le-am văzut în magazin și îmi plac foarte mult, plus ca Huawei-urile nu m-au dezamăgit. Toți din familie avem Huawei, modele diferite și toate sunt super.
Problema e ca nu au serviciile google și eu am ore online. Pot sa intru de pe Huawei la ore fără sa instalez pachetul google?
Am făcut o comparație între telefoanele de la Huawei pentru bugetul meu și astea 2 sunt cele mai bune. Dacă nu, o să-mi iau Nova 5T, ca și ala e bun.

În caz cu nu găsesc niciun telefon din cele mai sus (o sa îmi iau de la Telekom pentru ca am abonament și poate nu le găsesc) ce ziceți? Cum e Samsung galaxy A71? Îmi e frica sa nu dau banii degeaba pe el.
Care ar fi cel mai bun?

13 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Aplicațiile merg și pe noile Huawei fără serviciile google, iei apkurile. Cel mai bun cred că ar fi p40 lite. Chiar merită.

| gabicoo a răspuns:

Decât " Huawăi " mai bine Xiaomi!
Dar Samsungul ce are? Eu doar Samsung am și am avut și nu am avut probleme!

| Catrice a răspuns (pentru gabicoo):

Prea fiță pentru el, ce n-ai înțeleshee hee

| Ionut123987 explică (pentru gabicoo):

Am avut un telefon Samsung, după 2 luni de utilizare deja nu mai mergea deloc va atunci când l-am cumpărat. Ajungeam sa ii dau reset și de 2 ori pe luna pentru ca deși la setări scria ca mai am aproape 20GB neutilizati, dacă intram în galerie spunea ca nu mai este spațiu de stocare disponibil și nu ma lasă să mă uit la poze. Avea foarte mult lag. Nu avea un an când l-am spart de nervi ca făcea cam ce voia. Avea lag foarte mare, răspundea la comenzi și în 5, chiar 10 secunde, apoi l-am reparat si după 2 luni s-a stricat de tot. Apoi am stat o luna cu un telefon clasic cu butoane, vechi și ala laughing pana am putut sa mi-l cumpăr pe asta pe care îl am acum.
Nici nu i-am dus lipsa telefonului ala. Aveam telefon cu butoane dar era mai ok, sincer laughing nu ma enervam niciodată pe el.
Telefonul asta nu m-a dezamăgit niciodată. Are doar 32GB, în 3 ani i-am dat reset o singura data acum cateva luni pentru ca era memoria plina. Ce era mai important am trecut pe laptop. E spart de un an jumate pe tot ecranul, de atunci pe Margina de jos a ecranului nu mai are sticla. dar abia acum începe sa mai facă figuri la unele taste. În rest n-am avut niciodată probleme cu el. E super telefonul. Cel puțin pentru mine e mult mai mult decât suficient, e chiar perfect.
În deosebire de Samsung care îmi toca nervii în fiecare zi. Poate am prins și eu unul mai defect din fabrica, nu știu, dar am ajuns sa îndrăgesc foarte tare telefoanele de la Huawei.

| Ionut123987 explică (pentru Catrice):

Nici n-am luat în calcul telefoanele de la xiaomi happy
Sau nu înțeleg la te te referi prin,, prea fiță pentru el ''? Adică vrei sa spui că nu-mi permit ceva scump?
Ei bine, uite ca nu prea, dar nu înțeleg cu ce te afectează asta pe tine, sau de ce vrei sa dai impresia asta, că-ți bați joc?
Am cerut o părere, ok? Scuză-mă pe mine ca n-am bani de iPhone 10, 11, 12 laughing de parca e vina mea sau a părinților.

| cfrtobias a răspuns (pentru Ionut123987):

Nu e a ta, nici a parintilor laughing daca gaseai o meserie si mai bine platita atunci aveai bani si mai multi laughing asa e statul de vina ca nu ofera mai multi bani laughing

| Ionut123987 explică (pentru cfrtobias):

Eu sunt elev, deci nu muncesc. Am o mica afacere și din banii de acolo îmi iau telefon, plus încă ceva bani de la părinți dacă e nevoie. happy

| Catrice a răspuns (pentru Ionut123987):

Ideea era ca nu poți compara un telefon scump cu unul ieftin, se vede în timp calitatea.
Pai e vina ta că nu-ți permiți, ia-ți un job mai bine plătit happy

| Ionut123987 explică (pentru Catrice):

Sunt elev. Și telefoanele pe care le-am comparat aveau preturile aproape la fel. Nu era diferența mare. Îți dai seama ca nu am comparat y5p cu p40 pro.
Cum spuneam nu e nici vina mea, nici a părinților. Ei fac tot ce pot, ok? Și pentru ca înțeleg ca le e greu îmi iau telefon din banii mei făcuți de mine. Nu toți au crescut în puf

| RealKing01 a răspuns:

Cumpără-ți Huawei P Smart Z, bateria ține 5 ore.
https://m.emag.ro/......D7BHPRBBM/

Sau intră tu pe eMAG si alege-ți tu unul.

| LightshotPumnalXZXZ a răspuns:

Cel mai bine e sa iei un telefon vechi cu taste.Eu am primit 3 telefoane vechi cu taste si sunt foarte multumit de ele.

| Ionut123987 explică (pentru LightshotPumnalXZXZ):

Înțeleg laughing dar nu pot face ore de pe ele. Citiți tot, oameni buni, nu muncesc pentru ca sunt elev, deci nu mai începeți ca să-mi caut un job mai bine plătit și as vrea sa fac ore de pe telefon. Acum înțelegeți?

| Krrronstadt a răspuns:

Xiaomi Redmi Note 8.
Raport calitate-preț excelent.