| LasleaIoan1972 a întrebat:

Exista acumulatori de capacitate mica dar de putere mare?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Capacitatea" sau "puterea" unui acuulator se masoara in Ah (Amper ore), adica prin produsul curentului (Amperajului de descarcare) si timpul cat se descarca.
Eu cred ca te referi la "MARIME (fizica) MICA si putere mare. Exista asemenea acuulatoare, cele de litiu, folosite mai nou in aparatele electrice/electronice mai de calitate.
Asemenea baterii (cu litiu) sunt folosite in telefoane, laptop-uri, masini electrice etc.

| Mirel4412 a răspuns:

La ce putere te referi cand zici mare? Exista masinarii care au baterii mari, energia care e produsa de hidrocentrale sau altele, nu e stocata in acumulatori, sau ma insel?