| EmilTraian95 a întrebat:

Exista un program sau o metoda prin care pot afla daca una din componentele laptopului meu s-a stricat? Am impresia ca mi s-a defectat placa video, deoarece nu imi mai este recunoscuta de nici o varianta de windows iar instalarea driverului da eroare, momentan la dxdiag imi arata doar placa integrata.

10 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Oricum in majoritatea daca nu in 100% din cazuri la dx diag o sa-ti apara mereu (prima) placa video integrata, si in unele cazuri iti arata si-o a doua placa. In functie daca ai Ati sau Nvidia, incearca cu driverul lor, sau cu alte programe gen 3dchip, drivereasy etc. Si Verifica in Furmark daca iti apare. Seteaza jocurile dorite pe placa video dedicata si o sa functioneze daca nu e cum zici tu (stricata).

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vezi imagine pe ecran, atunci nu ai placa video defecta.

Windows-ul nu are drivere pentru orice componenta.
Mergi pe site-ul producatorului laptop-ului, cauta modelul tau, descarca TOATE driverele pentru versiunea ta de windows si instaleaza-le (mai putin upgrade-ul de BIOS).
Astfel vei avea si performanta marita, si imaginea mai buna.

| Silea_Goe_1984 a răspuns (pentru Bula):

Ideea e ca indiferent de cate ori am instalat driverul placii video pe mai mukte variante de windows doar cea integrata imi aparea la dxdiag.

| Bula a răspuns (pentru Silea_Goe_1984):

Daca ai si placa dedicata, atunci citeste in manualul utilizatorului cum se activeaza.

| Gabriel9707 a răspuns:

Prima data imi poti spune ce laptop ai?

| Goete a răspuns (pentru Gabriel9707):

Si asta pentru ce e important?

| Gabriel9707 a răspuns (pentru Goete):

Pai de exemplu Lenovo are un program care detecteaza automat daca un component este stricat.

| EmilTraian95 explică (pentru Gabriel9707):

E preinstalat acel program? sau imi poti spune numele lui?

| Gabriel9707 a răspuns (pentru EmilTraian95):

Programul se numeste Lenovo Solution Center, dar daca nu ai un Lenovo nu cred ca o sa mearga pentru tine

| EmilTraian95 explică (pentru Gabriel9707):

Am un Lenovo G505s