| sskrillex96 a întrebat:

Salut! Revin din nou cu alte întrebări despre laptopul care îmi face probleme, cu mai multe detalii. Am un laptop medion p6640, procesor i5 gen3, HDD 1TB, 8Gb Ram. Placa video integrata Nvidia gt740m. Am instalat pana acum Windows 7, 8.1, 10 cumpărat nou cu licență, si Linux Mint 21.1. Problema e driverul de la placa video, în device manager unde scrie 3D video controller. Imediat după instalarea driverului îmi da eroare pe ecran "error video memory internal" sau ceva de genul și pana nu întru în safe mod sa dezinstalez driverul nu merge. L-am instalat și de pe site-ul producătorului, si cu 3dp chip, si driver booster pro. Toate imi da eroare și nu înțeleg de ce. Care ar putea fi problema?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scrie clar: e defecta memoria video.
("error video memory internal").
Du-l la un service, poate il pot repara (dar nu e sigur).

| NLS a răspuns:

Ce fel de Windows 7 si 10 ai folosit?
Scos de unde anume? (conteaza foarte mult sa nu fie o versiune modificata si impachetata de un oarecare smecheras de cartier.
Foloseste doar versiunea originala de pe site-ul Microsoft (chiar daca Win7 nu se mai gaseste ACUM acolo) )

Ai incercat sa resetezi BIOS-ul? (Reset BIOS defaults)
Posibil ai ceva setare aiurea care produce un conflict cu driverul video.
Ai pus pe disable in BIOS placa video integrata (Intel HD4000)?
Ar fi bine sa testezi, desi NU e necesar.

Uita de Chip si Driver Booster! _!
Daca vrei sa iti mearga, instaleaza driverul de pe site-ul nVidia.

Pentru Windows 10
https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/145874/en-us/

Pentru Windows 7
https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/145873/en-us/

| sskrillex96 explică (pentru NLS):

Windows 10 cumpărat din magazin stick original

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Îmi pare rău că va trebui să ți dau o veste proastă, dar se pare că cipul de memorie RAM s-a degradat - are peste 10 ani totuși.
Nu cred că poți schimba placa video - pe vremea aceea se folosea specificația MXM - dacă o ai poate reușești să înlocuiești placa video, dar mă îndoiesc.
Dacă nu folosești laptopul pentru jocuri sau alte aplicații 3D, poți opri definitiv placa video nVIDIA din BIOS și să folosești doar pe cea integrată în cipul Intel

| Trioda a răspuns:

Salut.
Intel are un program anume,"Intel driver asistent ",cu care poti instala driverele necesare, update etc.
Gasesti acest utilitar pe Platforma Intel, trebuie instalat si apoi se ocupa el de tot.
Totusi retine, windowsul iti va crea mari probleme, pentru variante 10 etc, de 11 nici nu poate fi vorba...deci nu te mai zbate,esti sabotat de insusi sistemul windows!
Practic Microsoft a programat windowsul sa nu mai accepte generatii vechi de device-uri,laptop,Pc etc,si cer inlocuirea acestora,fortand propietarii exact prin problemele care apar la tine,nu da driveri,update,functionare improprie,incalzire excesiva procesor, sau blue screen etc. etc.
Incearca sa lasi varianta instalata de windows, cea generic zic, va functiona cred fara probleme, si nu mai face update driver de pe Intel.