| AlexStefan1 a întrebat:

Sall TPU, cum pot sa aflu daca am pe laptop o placa video dedicata sau una integrata? exista vreun program pentru asta? fara dxdiag, am AMD.

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Speccy free iti da toata informatia despre sistemul tau.

| Ineys a răspuns:

Ai si placa integrate, deoarece vine la pachet cu procesorul tau, cel mai probabil un i5, si ai si placa dedicate. Laptopul o foloseste pe cea dedicata. In caz ca se duce aia, va trece pe integrata banuiesc.

| AlexStefan1 explică (pentru Ineys):

Am un procesor i3, deci eu am 1 placa dedicata si una integrata de rezerva? aha si cum pot sa o folosesc doar pe cea dedicata? se alege ea sau cum?

| SerbanSnake a răspuns:

Un simplu click dreapta pe my computer-device manager, apoi dai pe sectiunea display adapters, iar acolo ar trebui sa iti arate numele si versiunea placii, daca iti apare cu numele AMD si nu Intel inseamna ca ai placa dedicata. Daca intampini probleme descarca ultimele drivere amd pentru laptop care si ele la randu lor iti vor putea arata exact ce tip de placa ai.

| AlexStefan1 explică (pentru SerbanSnake):

Frate deci mie imi da aici asa : AMD Radeon R5 M200 series
Intel(R) HD Graphics 4600, m-o indus in eroare big grin

| SerbanSnake a răspuns (pentru AlexStefan1):

Acum totul e clar, laptop-ul tau are o si o placa integrata Intel pe care el o foloseste atunci cand esti pe desktop cand navighezi pe net etc, iar atunci cand intri intr-un joc el va folosii amd-ul.Laptopul tau are si placa integrata si dedicata, ceea ce e perfect normal pentru laptop-uri de generatie noua.

| AlexStefan1 explică (pentru SerbanSnake):

M-am lamurit, multumesc big grin LOL 2 placa video, misto big grin