| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo modalitate prin care pot sa blochez vreun site de la mine din calculator? adica atunci cand vreau sa intru sa-mi apara eroare sau ca e site-ul blocat sau orice thinking se poate asa ceva?

Răspuns Câştigător
| userr a răspuns:

- cauta fisierul: C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
- deschide acel fisier cu notepad sau wordpad
- acum deschide un command prompt cu: Start -> Run -> cmd
- da un ping in pagina pe care vrei sa o blochezi: ping www.pagina-de-blocat.com
- o sa vezi ca in raspunsuri o sa ai ceva de genul: Reply from: xx. xx. xx. xx
- noteaza acel IP in fisierul de mai sus, chiar sub ultima linie scris acolo, sub forma asta: xx. xx. xx. xx localhost (unde xx. xx. xx. xx e IP paginii de blocat)
- salveaza pagina si de acum cand vei incerca sa accesezi pagina, vei avea raspuns in browser "not found" sau "timeout"
- de asemenea mai poti sa pui in fisierul "hosts": xx. xx. xx. xx Google si de fiecare data cand vei incerca sa accesezi pagina de blocat te va redirecta catre google ( sau poti pune ce pagina vrei tu ).

1 răspuns:
| userr a răspuns:

Dupa ce ai deschis acel fisier cu notepad(C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts)
deschide command prompt cu: Start -> Run -> cmd
dupa ce apare consola(o fereastra cu fundal negru)scrie asa
ping www.paginacare vrei sa o blochezi.com(u scrii adresa site-ului) si o sa-ti apara raspuns ip-ul(de tip 98. 89. 325. 52 asta e un ex)mergi in notepad unde ai deschis fisierul anterior si inlocuieste,, host'' cu,, xx. xx. xx. xx localhost'' unde xx. xx. xx. xx este ip-ul care l-ai aflat cu command prompt
mai explicit de atat nu pot fi
si totusi daca nu reusesti da-mi mesaj!