| ScorpionScream a întrebat:

Exista vreo problema daca am 2 memorii ram 2x1GB si vreau sa mai adaug 2x2gb? Deci, am un Dual Kit de la Corsair DDR2, 2 GB (2 x 1 GB) de 1066 Mhz. Are ceva daca mai cumpar inca 4 GB de la Kingston tot de 1066 MHz (2x 2GB) = dual kit. Placa de baza suporta 8GB. (Abit IP 35 PRO XE) cu un procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2.40, 2.45 GHZ, placa video NVIDIA GeForce GT430. Problema este daca suporta placa de baza, deoarece sunt 2 firme diferite.

Răspuns Câştigător
| Quadrilateral a răspuns:

Nu conteaza firma happy
Vad ca te-ai documentat cat iti suporta placa de baza deci 4 GB nu iti vor face nici-o problema de compatibilitate atat timp cat frecventa este 1066Mhz happy
Pune-le cu incredere! ^^

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca is in dual-chanel, cum spui tu, nu e nici macar o problema, apropo, nu are legatura cu procesorul sau cu placa video, ci doar cu cea de baza

| lulucel a răspuns:

Nu are nici o problema

si eu am memoriile ram diferite

e vorba daca ai sloturi si sa pui de acelasi fel ddr2

un simplu calcul matematic arata ca ai abia 6 gb deci pana la 8 mai e big grin