| Marian_Turna_1997 a întrebat:

Cand trebuie sa imi iau un procesor pentru calculator la ce trebuie sa ma uit?big grin Eu am Intel Pentium 4 CPU 3. 00GHz Socket 775 LGA 65nm Revision D0 big grin si m-ar interesa un Intel® Core™2 Quad Processor Q6600 (8M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB)

(de placa de baza mai mult ma refer ca asa am o placa video NVIDIA GeForce GT 430 DDR3 1024MB 128biti, am 3gb RAM DDR2 ) DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Cum la ce sa te uiti?
Pai..la nuclee, la frecventa si la socket(daca ai un procesor care are un socket diferit fata de placa de baza, n-o sa-ti mearga).

Succes!

| Marian_Turna_1997 explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Si la fel si nm ca si soketul sa inteleg?

2 răspunsuri:
| lovellyboy a răspuns:

Intai sa te uiti la scketul motherboardului tau
dupa sa te uiti la frecventa si la numarul de nuclee