| Frank51 a întrebat:

Exista vreo solutie sa aduci la viata o baterie de laptop care a stat nefolosita 3 luni?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Celula cu 0.01V nu functioneaza deloc, probabil este defect complet (sau circuitul de incarcare este defect).
In mod normal, tensiunea ar trebui se fie (aproximativ) egala pe toate celulele, care au tensiunea nominala de 3.7V.
Trebuie dezlegata celula aparent defecta si inlocuita cu alta, cu capacitate aproximativ identica.
Asemenea celule de baterii se pot gasi in magazine de componente electronice, dar si la service-uri de laptop (cumparand la bani marunti sau chiar gratis o alta baterie asemanator defecta de laptop).
Cand bateria este inlocuita, trebuie incarcata in laptop, timp de un jumat de ora, dupa care masurat tensiunile pe celule (mai ales pe ceea inlocuita). Daca tensiunea este peste 3.2V, atunci se poate inchide capacul bateriei, definitiv si se poate folosi normal.winking

28 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Nu
bateriile cu Litiu, dupa care au 0% curent, de fapt mai au ceva curent in ele, pentru ca daca se descarca, complet NU mai pot fi incarcate
deci singura solutie ar fi sa o desfaci, sa vezi care element nu mai are curent deloc si sa il inlocuiesti

| SilentRain a răspuns:

Ritualuri sataniste poate o readuc la viata

| mgtow a răspuns:

Il lasi sa mearga tinut in priza cand nu rezista mult bateria, o scoti afara si sa ramana cu alimentarea

| cfrtobias a răspuns (pentru JicaContra):

Eu n-am auzit de asa ceva sa nu se poata incarca, sora mea are laptop da e drept ca undeva la 7% se oprea si pornire dupa incarcat aparea deschise programe ce erau inainte

Bula
| Bula a răspuns:

Pui laptop-ul la incarcat, dar fara sa-l pornesti. Tii la incarcare in continuu pana ce se stinge Led-ul de incarcare, dar nu mai mult de 12 ore, dupa care deconectezi din priza.
Dupa 24 ore de pauza, conectezi din nou incarcarea si astepti stingerea Led-ului de incarcare, maxim 12 ore.
Incerci pornirea doar de pe baterie si lasi cateva minute sa functioneze fara incarcare.

Daca bateria nu s-a incarcat deloc, atunci inseamna ca i s-a defectat careva celula. Trebuie desfacuta si inlocuita celula moarta.

| Frank51 explică (pentru Bula):

Incerc azi cum ai zis, poate reușesc 8 ore, să văd, că și am o grămadă de treabă cu el. Momentan ledul bateriei sta aprins pe galben 12 secunde, se face verde 2 secunde apoi revine la galben și se repetă. La atingere bateria se simte caldă acolo pe unde primește curent, am și incercat să o desfac dar pare făcută pentru one time use că nu am reușit... am măsurat tensiunea pe bornele ei, mi-a arătat 0.25V și dupa a scazut la zero.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Bateria este capsulata (lipita), trebuie desfacut de-a lungul muchiei care se vede la margine.

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

rolling on the floor
"în 31 Mai | cfrtobias a răspuns (pentru JicaContra):
Eu n-am auzit de asa ceva"
cute, RILI CUTE!
cine are o baterie care nu se mai incarca... emmm?
nu ai auzi asa ceva, ai vazut cu ochii tai "asa ceva" la bateria ta proprie

eu doar ti-am dat explicatia... REALA!

| cfrtobias a răspuns (pentru JicaContra):

N-am auzit sa se strice bateria la laptop daca e descarcat la 0 ai inteles? si daca incarci sa nu poti, parca e aiurea de e asa

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

Cauta pe google atunci, asta e o chestie SPECIFICA bateriilor cu litiu, de laptop sau nu, si am vazut asta intr-un documentar!

imi e prea lene acum sa caut pentru tine, deci cauta, crede-ma pe cuvant... sau nu, imi e egal tongue

| cfrtobias a răspuns (pentru JicaContra):

Nu caut da e aiurea cred, atunci si la telefoane s-ar strica tot o baterie e

| cfrtobias a răspuns (pentru JicaContra):

Cand e stricat e stricat si cumperi altul sa schimbi atunci sau mi-a zis un prieten ca merge incarcat cu cablu

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

Inca odata, ideea e ca atunci cand iti afiseaza 0% si se inchide, de fapt mai au curent in ele, nu mult, dar mai au, curentul respectiv permite bateriei sa se incarce data viitoare

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

Ce cablu?

| Frank51 explică (pentru Bula):

Una din celule are 0.01V celelalte 3 au 4.2V. Cum se explică că doar una a mierlit?

| cfrtobias a răspuns (pentru JicaContra):

De incarcat de e stricat bateria

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

CE CABLU?!?
vorbesti de un cablu "miraculos de incarcat"
la, laptop-uri NU EXISTA ASA CEVA
laptop-urile au un incarcator care are un cablu de curent pana la reteaua de curent (220V) si un cablu de incarcare pana la laptop, nici unul dintre ele nu o sa rezolve NIMIC daca un element sau mai multe din baterie sunt moarte de-a binelea

si, inca odata, STIU CE SPUN, cablul de la incarcator nu mai incarca bateria daca unul dintre elementi e complet dus (sau mai multe) si intrerupe circuitul electric

insa prietenul tau NU STIE CE SPUNE, NU EXISTA CABLU MAGIC
poate, POATE, poti desface bateria, pus un generator de vreo 2V cu amperaj mare pe elementul mort si sa te rogi sa isi revina, dar cam asta e, TE ROGI, nimic nu garanteaza ca o sa isi revina

| cfrtobias a răspuns (pentru JicaContra):

Si incarcatorul are cablu de aia zic happy

| Frank51 explică (pentru JicaContra):

Circuitul de pe baterie este responsabil pentru stabilizare sau intrerupere.

| JicaContra a răspuns (pentru Frank51):

Ma bucur, deci...

asa, SI?!?

NU ai scris absolut nimic despre incarcare, sunt ABSOLUT DE ACORD CU TINE
TOTUSI,

ASA, SI?!?

raspunsul tau nu spune nimic, DE NIMIC!

| JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):

Ce crezi tu ca am descris cu asta:

"cum 10 minute | JicaContra a răspuns (pentru cfrtobias):
CE CABLU?!?
vorbesti de un cablu "miraculos de incarcat"
la, laptop-uri NU EXISTA ASA CEVA
laptop-urile au un incarcator care are un cablu de curent pana la reteaua de curent (220V)"

cablul dintre reteaua de curent si incarcatorul laptop-ului, NU INCARCA NIMIC,

DOAR ALIMENTEAZA INCARCATORUL LAPTOPULUI!

| Frank51 explică (pentru JicaContra):

Hoo, omule, mai incet cu majusculele, se poate scrie si frumos. Eu ti-am zis ca circuitul de pe baterie este responsabil cu intreruperea curentului, pentru ca tu ziceai :" cablul de la incarcator nu mai incarca bateria daca unul dintre elementi e complet dus (sau mai multe) si intrerupe circuitul electric", nu cablul intrerupe ci circuitul. Chill man.

| JicaContra a răspuns (pentru Frank51):

Sunt foarte calm, insa in continuare tu vorbesti despre un circuit care se ocupa de a ii spune laptop-ului ca bateria e 0 cand de fapt nu e
ca sa poata folosi curentul foarte putin ramas pentru o reincarcare

insa aici curentul ala ramas e clar ABSOLUT zero

deci, din pacate, nu intelg ce spui tongue
si nu are nici o legatura cu afirmatia mea ca o baterie cu litiu ARE NEVOIE sa nu se descarce niciodata

A B S O L U T

COMPLET

pentru ca atunci... MOARE DEFINITV!

PS site-ul asta nu stie ce caps, te rog sa consideri caps ca fiind bold, NU URLETE tongue

| Frank51 explică (pentru Bula):

Daca tot e desfacut as pune niste celule de capacitate mai mare, am gasit de 8000MAh, dar nu inteleg un lucru, celulele au 3000MAh fiecare, iar pe baterie scrie 3000MAh, cum se calculeaza capacitatea? nu e produsul capacitatilor?

| Frank51 explică (pentru JicaContra):

Curentul nu este zero, este constant. Daca tensiunea nu este destul de mare laptop-ul nu poate pornii. Daca erai atent vedeai ca i-am zis lui bula ca 3 celule au 4.2V adica 12.6V in total deci exista tensiune si exista si curent(daca exista si un consumator la tensiunea asta), dar laptop-ul vrea neaparat ~17V ca sa functioneze.

| JicaContra a răspuns (pentru Frank51):

Nu intelegi NIMIC din ce am scris eu

DAR BATI CAMPII

"keep up za gut work"

| Celcestietot a răspuns:

Mie mi-a mers si peste cativa ani una nefolosita.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Frank51):

Capacitatea bateriilor se aduna DOAR daca sunt legate PARALEL.
Legate in serie, capacitatea ramane ceea a bateriei cu capacitatea ceea mai MICA.
Ca urmare, degeaba bagi o celula de 8000mAh, capacitatea blocului de baterii va ramane la fel ca inainte (doar bateria de 8000mAh nu se va incarca complet.

Capacitatea blocului de baterii s-ar mari DOAR daca ai inlocui TOATE CELULELE.
Insa marirea capacitatii celulelor este posibil sa "ceara" curent mai mare de incarcare, iar electronica sa nu suporte asemenea curent.

Te sfatuiesc sa montezi o celula noua asemanatoare cu ceea originala, de 3000mAh.