| ovidasmihai a întrebat:

Folosesc CPU Thermometer si am depistat o temperatura de 78-80 de grade la un procesor Intel Core 2 Duo T6500. Este mult?
Cum pot sa remediez problema?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Temperatura poate ajunge pana la 105 grade celsius dar in situatii de stres. Cred ca 80 de grade nu este ceva prea mare.
UIte aici T max: http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB

| Jipa95 a răspuns:

Daca tu ai masurat acea temperatura dupa o sesiune indelungata de gaming, este normal sa ai temperatura aia la procesor. Daca acea temperatura o ai in idle, nu prea este ok, ai praf acolo, pasta termoconductoare s-a uscat si trebuie inlocuita. Daca nu te pricepi si nu ai mai facut asta niciodata, iti recomand sa te duci la un service. Bft! happy

| SouLIce a răspuns:

Este mult
Curata coolerul de praf si chimba pasta termoconductoare

| BogdanVasc a răspuns:

Nu. Conform www.intel.com, temperatura maxima care o poate suporta procesorul tau pana va muri este de 105 grade celsius.

- Daca aveai atat in idle: e mult.
- Daca aveai atat in programe: e normal.
- Daca aveai atat in jocuri mari: e putin.

| AlyxandirClaw a răspuns:

Temperatura este in timp ce erai pe idle sau in timp ce te jucai / CPU-ul era sub stres?

| ovidasmihai explică:

Asa se intampla dupa vreo 2-3 de folosire a laptopului.

| hhjcckixbn a răspuns:

Trebuie sa pui alta pasta termoconductoare ce veche s-a uscat si nu mai conduce caldura