| LDCCristi a întrebat:

Fratilor am overclock-at un HARB, un prapadit un terminat de procesor Intel dual core 805 2.66 standard la 4 Ghz si merge fara probleme.E stabil.Nu am modificat tensiunea ea ramanand la 1, 296/1, 312 V.

Intreb care e treaba cu procesorul asta? A fost prima serie de OC sau ce? M-am uitat pe net ca ar duce 6 Ghz racire cu azot.Adica serios acum un praf din 2005 sa duca 4 ghz? Sau e o eroare de bios? laughing (Totusi perfomantele se simt destul de bine.Acum voi ce credeti? Nu am facut bine overclock si e o eroare de bios sau inca mai duce 4.5 5 ghz cu cooler stock.

Răspuns Câştigător
| DrGeorge a răspuns:

Salut,

Nu este eroare de bios. Modelul de mai sus chiar poate fi ridicat in 4 ghz fara a fi nevoie de cooling suplimentar.
Banuiesc ca ai folosit multiplier de 200x cand ai facut overclock.

Nu este indicat sa il duci in mai mult fara o racire corespunzatoare.

Uite mai jos lista de multipliers:

FSB clock CPU clock
133 MHz 2.66 GHz
140 MHz 2.80 GHz
150 MHz 3.00 GHz
160 MHz 3.20 GHz
166 MHz 3.33 GHz
170 MHz 3.40 GHz
180 MHz 3.60 GHz
190 MHz 3.80 GHz
200 MHz 4.00 GHz
205 MHz 4.10 GHz
210 MHz (THG clock) 4.20 GHz
215 MHz (Maximum boot clock) 4.30 GHz

Evident poti trece mai sus de atat cu el direct in windows. Poti folosi easytune-ul de la gigabyte.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce inseamna la tine "e stabil"? Ai rulat Prime95 o ora si nu a crapat? Sau faptul ca ti-a intrat in Windows si te dai pe TPU ti se pare tie ca e OC stabil? Lol, auzi la el 5 GHz cu cooler stock...
P.S. Nu e hirb/prapadit/terminat, e doar un procesor vechi. Si eu am un XP 1700+ care de la 1.46 GHz se duce la 2 GHz lejer cu voltaj standard. Uite, de citit - http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/3gems-oc.html

| LDCCristi explică (pentru KodrutZ):

Kodrutz 5 ghz nu am zis nene... 4 ghz da duce cu cooler stock.Frate ce rost are sa folosesc Prime95 daca calculatorul de fata e stabil merge bine ca inainte dar mai rapid.Acum ce vrei sa bag programe prime sa imi tina procesorul 100% sa vad daca merge.Frate nu a dat nici un blue screen nici restart pc-ul merge cum mergea inainte... Unde o dovada cu cooler stock si imi zici ce parere ai http://imgur.com/9JEBVPR
http://imgur.com/zFKEzjh eu nu mai zic nimic...

| KodrutZ a răspuns (pentru LDCCristi):

Rostul pe care il are e ca sa vezi daca e cu adevarat stabil, ala e rostul. Tu daca iti faci acoperis si nu te ploua cind e soare afara inseamna ca e 100% perfect?
Ai senzorii dati peste cap sau cumva stai la Novosibirsk si ti-au taiat caldura?

| LDCCristi explică (pentru KodrutZ):

Cand am luat unitatea din pod acum mult timp avea apa in ea big grin o fi murit senzorii? laughing