| UserDeTpu a întrebat:

TPU! Vreau sa fac overclock la procesorul meu, un i3 540 3. 06GHz. Placa mea de baza este Gigabyte H55M-S2 si procesorul are cooler stock. Imi puteti spune setarile pentru overclock va rog?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cea mai usoara varianta pentru tine e sa te joci cu multiplierul nu cu bclk-ul, sa nu strici cine stie ce. Daca vezi setarzi undeva la (dau niste cifre random) 300 si tu il ai pe 133 si urci direct la 300 e clar ca n-o sa ti se comporte la fel, nu garanteaza nimeni ca merge 100%. Daca vezi acolo are un CLock ratio de 23, si bclk-ul este la 183, asta inseamna 23x183 = 4209 adica aproximativ 4.2 ghz. Nu inseamna ca tie iti duce la fel. Daca te joci cu bclk-ul, vezi ca ramii sa nu aiba legatura cu asa ceva, sa nu-ti fie legati de el(poate gasesti setari prin bios). Cea mai usoara varianta e sa maximizezi multiplierul. Conteaza si cat de mult de lasa placa de baza si bios-ul sa te joci cu asa ceva. Si cand te joci cu bclk, usor, cu frecvente mici, le cresti, nu pui un numar si-ncepi sa scazi. Faci benchmark-uri, vezi unde-i cat mai stabil. Sunt multe de luat in considerare. La ce-ti trebuie tie overclock, ce nu reusesti sa faci?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=UtzRflqItZQ
Boost-ul de pe procesor este cat de cat "insignifiant" in jocuri, in ideea ca daca nu ai racire buna (stock, o sa se incalzeasca mai mult) si vrei mult de la el, n-o sa obtii decat (in medie, in functie de joc si restul) o crestere de 5-15 fps. Nu recomand sa te joci cu el daca nu stii ce faci.

| UserDeTpu explică (pentru CM7YRE):

M am uitat la tipul asta, nu merge deoarece nu mi mai booteaza windows ul apoi, nu se mai aprinde gen! A trebuit sa scot bateria sa se reseteze setarile din BIOS!

| CM7YRE a răspuns (pentru UserDeTpu):

Cea mai usoara varianta pentru tine e sa te joci cu multiplierul nu cu bclk-ul, sa nu strici cine stie ce. Daca vezi setarzi undeva la (dau niste cifre random) 300 si tu il ai pe 133 si urci direct la 300 e clar ca n-o sa ti se comporte la fel, nu garanteaza nimeni ca merge 100%. Daca vezi acolo are un CLock ratio de 23, si bclk-ul este la 183, asta inseamna 23x183 = 4209 adica aproximativ 4.2 ghz. Nu inseamna ca tie iti duce la fel. Daca te joci cu bclk-ul, vezi ca ramii sa nu aiba legatura cu asa ceva, sa nu-ti fie legati de el(poate gasesti setari prin bios). Cea mai usoara varianta e sa maximizezi multiplierul. Conteaza si cat de mult de lasa placa de baza si bios-ul sa te joci cu asa ceva. Si cand te joci cu bclk, usor, cu frecvente mici, le cresti, nu pui un numar si-ncepi sa scazi. Faci benchmark-uri, vezi unde-i cat mai stabil. Sunt multe de luat in considerare. La ce-ti trebuie tie overclock, ce nu reusesti sa faci?

| NLS a răspuns:

Later EDIT: am gresit, ma gandeam la gneratia Sandy Bridge, incepand cu care lucurile stau cu totul altfel.
Ce ai tu are un potential de OC mai mult decat acceptabil, dar nu folosi racirea stock, pentru a proteja mai bine VRM-ul (care duce lipsa de radiator). Valabil mai ales daca vrei sa ajungi la 4GHz si mai sus.

***********************************************
Acel procesor nu e facut pentru OC, nu are multiplicatorul delocat, asa ca te vei chinui degeaba si daca il fortezi cu mai mult de 200-300 MHz, mai ales cu racirea stock, il vei praji.

Pentru Socketul 1156, exista 4 chipseturi

Nu exista o regula anume, insa H55 face parte din clasa de jos.

Prin asta vreau sa spun ca un chipset Q57 e gandit pentru OC (cu un procesor compatibil, nu cu al tau!),
are mai multe faze, racirea MOSFETilor e mai buna, etc

H55 e mai "saraca", are doar 5 faze (3 +2, se vede in poza de pe pagina producatorului, nu se ofera nici o informatie despre asta)

Placa ta nici macar nu are racire pe MOSFET-i, asa ca e foarte recomandat sa schimbi coolerul cu ceva mai bun daca vrei sa incerci. EU nu-ti recomand, cu acel procesor.

Daca MOSFET-ii bubuie, procesorul va primi 12V in loc de ~1V, si vei putea juca fotbal cu el.