| anonim_4396 a întrebat:

Functia NFC de pe telefon poate fi folosita daca telefoanele sunt inchise? Adica daca pun telefoanele unul peste altul nu se trimite nimic atata timp cat ambele sunt inchise?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Telefoanele pot fi programate sa faca anumite lucruri cand sesizeaza conexiunea. Deci nu cunosc raspunsul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu.

| LPCTSTR a răspuns:

Clar nu, atat timp cat tu nu ai decis sa trimiti fisiere celuilalt telefon, nu ai de ce te ingrijora, asta daca te referi la asta.
In cazul in care te referi la cazul in care tu vrei sa trimiti mai multe fisiere altui telefon prin nfc si inchizi ecranul, atunci procesul nu se va opri decat pana la finalizarea transferului, indiferent daca ecranul este pronit sau nu.

| Goete a răspuns:

Yeansferul de date prin nfc e foarte lent, daca ai nfc-ul pornit poti face plati chiar daca telefonul este inchis

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! Eu fiind un impatimit al tehnologiei si sunt pasionat de asta, iti pot da un raspuns, sper ca util. NFC-ul pe telefoane doar atunci cand sunt blocate, nu oprite. Aceasta functie este folosita la transferul de date intre telefoane, doar printr-o apropiere a lor la maxim 4 cm. Sper ca ti a fost de ajutor!

| lilith16 a răspuns:

A 5 a oara cand vad intrebare cu subiectul asta si o sa iti dau acelaşi răspuns, DACA NU ACCEPTI SA SE TRIMITA NU SE TRIMITE NIMIC, daca inchizi telefonul(nu de tot, doar il blochezi)si accepti sa se trimită fisierul da, se trimite, daca il inchizi de tot logic ca nu

| anonim_4396 explică (pentru lilith16):

Eu ma refeream la faptul ca daca de exemplu pun un telefon peste altul si au ambele functia pornita insa nu aleg nici un fisier pe care sa il trimit se va intampla ceva?