| anonim_4396 a întrebat:

Funda
Am o placa video si nu stiu in care locas sa o bag pe placa de baza ( care este pci-e 3).
Am bagat in ambele si parca nu e nicio diferenta...

placa de baza este:
http://www.emag.ro/......EQVPTBBBM/

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Slotul albastru (bleu) cel mai aproape de procesor.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Ms.
E vreo diferenta de putere, viteza?
Si in functie de ce sti ca acolo trebuie?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel dinspre procesor are x16 (o viteza mai mare de transfer).
Cel dinspre margine are x4 (o viteza mai mica).

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Am gasit pana la urma imi si arata la prog. everest. Pe placa de baza scria pc expres 3 langa ala de jos si am crezut ca acolo trebuie.

Problema este ca spatiul e mic in carcasa, iar placa video este destul de maricica, ma gandeam daca un ventilator de carcasa ar ajuta cu ceva.
Are rost sa cumpar un ventilator de carcasa?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cooler-ul de carcasa este foarte bun daca vrei sa-l forjezi in jocuri. Ia-ti! Nu costa mult si te ajuta mult mai ales vara.