| Laurentzyu17 a întrebat:

Imi puteti spune daca se poate arde placa de baza din cauza sursei? pentru ca am un calculator mai vechi si i-am scos sursa iar apoi am bagat-o la loc si a inceput sa iasa fum din el. s-a ars sursa sau placa de baza? Mentionez ca nu mai porneste deloc nici macar nu ia curent!

Răspuns Câştigător
| qazwsxedcrfv a răspuns:

Daca sursa e de calitate, placa de baza nu ar trebui sa se "arda".

Mie mi s-a ars placa de baza in trecut, insa "lua curent" dar nu se intampla nimic.

Banuiala mea ar fi ca sursa ar fi problema, dar cel mai bine fa-ti timp, mergi la un service.

Apropos, daca s-a ars placa de baza, de obicei sunt "urme" pe ea (un condensator plesnit, etc.), la sursa nu poti sa iti dai seama doar "din ochi".

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ce tip de sursă ai? Se face un ştrap la sursă şi se poate verifica astfel dacă funcţionează, ventilatorul începând să se rotească.