| bennn a întrebat:

FUNDA! Am un laptop cu wireless si am un modem usb de la rds, as vrea sa fac laptopu ca un router wifi ca sa am net la tableta.
Se poate?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Se poate. Dacă ai Windows 7 descarcă și instalează aplicația asta:
http://mypublicwifi.com/publicwifi/en/index.html
Sau dacă ai la dispoziție ceva bănuți poți achizitiona un rooter 3G:
http://www.shopmania.ro/q-3g-router-portabil
și o să ai net pe Wifi simultan și pe laptop și pe tabletă, fară să mai ții laptop-ul pornit când vrei net pe tabletă, așa cum trebuie să faci cu aplicația ce ți-am recomandat-o, dar ia în calcul că viteza de net este până în 2 mb/sec deci net făcut sa te enerveze mai mult decât să navighezi.
Și eu am stik de la RDS și printr-un rooter 3g achiziționat second, ce îl folosesc ca să mă conectez la net pe mobil când nu am Wifi.Succes

| bennn explică (pentru DeyCj):

Nu am reusit cu mypublicwifi

| DeyCj a răspuns (pentru bennn):

Eu am testat MyPublicWifi cu conexiune pe cablu și o funcționat,.Cu stiku de la RDS stabilit o conexiune adhoc folosind o distribuție Linux(Desktop Linux OS).A funcționat, dar viteza de internet era mult prea mică, astfel abia reușam să încarc o pagină de internet în gen TPU în 3 secunde pe laptop.
Deci mai ai o soluție, si anume un rooter 3G. Dacă ți se pare mare prețul la unul nou încearcă la mica pubulicitate(eu de pe piațaaz.ro am luat așa ceva:http://i01.i.aliimg.com/img/pb/784/517/612/612517784_284.jpg. cu 50 RON și este Ok. Wifi-ul funcționează pe mobil dar pe laptop numai pe cablu am reușit să mă conectez, dar cum mie îmi trebuie wifi numai pentru mobil mie mi ok).Se găsește și pe e-bay la 20$ bucata.Succes

4 răspunsuri:
| BitKode a răspuns:

Http://videotutorial.ro/......ial-video/ incearca asta, dar cred ca mai bine iti iei un router wireless

| MarinaaLarisaa a răspuns:

Da se poate, dar mai bine îţi iei un router wireless.