| Blackberry^^ a întrebat:

FUNDA! Buna. Am o problema cu [,] cablul bluetooth: Cand il bag il calculator, calculatoru' nu il vede. Daca e sa trimit ceva de pe calculator pe telefon merge, dar daca vreau sa trimit de pe telefon pe calculator nu merge pentru ca nu vede calculatoru' bluetooth'u. Ce as putea sa fac sa il vada? Pls! URGEENT!

3 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Sa ne intelegem!
Bluetooth-ul nu are cablu, e sub forma unui stick, care il conectezi la calculator printr-un port usb.
Daca nu-ti merge poate fi:
1. o defectiune de la bluetooth (dar nu in cazul tau))
2. nu ai cea mai noua versiune a driver-ului instalata, ci o ai pe aia de pe cd-ul pe care l-ai primit impreuna cu bluetooth-ul (dar nu si in cazul tau)
3. o alta cauza ar putea fi usb-ul! pune-l, introdu-l in alt port usb, si vezi cum se comporta (dar nu si in acest caz, ca ai zis ca de mers merge, asa ca...cade si varianta asta);
4.nu stii tu cum sa trimiti
Eu merg pe ideea ca nu stii cum sa trimiti, si nu cunosti cum sa faci sa detecteze bluetooth-ul calculatorului, respectiv al calculatorului;

Ca sa trimiti de pe calculator la telefon!
Daca folosesti Bluesoleil, atunci se procedeaza in felul urmator:
se da dublu-click pe bulina albastra din centru; iar calculatorul incepe sa caute toate dispozitivele bluetooth din zona; Apoi dupa ce a terminat de detectat, alegi telefonul tau, care de regula apare cu numele modelului sau cu numele dat de tine, si dai dublu-click sa se conecteze, Si asta e tot; poti incepe sa trimiti si de la pc la tel.

Ca sa trimiti de pe telefon la calculator!
Se procedeaza ca mai sus, doar ca dai un click dreapta pe telefonul tau, sau modelul telefonului tau, care aparae in Bluesoleil, si alegi: Transfer file, sau File sharing, sau ceva de genu...Si dupa aia se deschide o fereastra in care apare memoria telefonului tau si memeria cardului; dai dublu click pe memoria cardului, acesta se va deschide, si alegi de acolo ce vrei sa transferi; o poti face cu copi si paste, sau pur si simplu iesi cu mouse-ul fotografia si o pui pe desktop, sau unde vrei...
Cand dai sa se trimita automat de pe telefon pe pc, totul se duce intr-un folder care de obicei se afla in My Document.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog spuneti-mi cum as putea sa aflu daca calclatorul are bluetooth

| dorina195 a răspuns:

Pai cum nu merge daca cand transmiti din calculator pe telefon merge... ce asa il vede? incearca si tu de exemplu discul de la bluetooth sa il bagi in calculator poate te ajuta