| Durbaca_Alex_1998 a întrebat:

FUNDA Buna vreau si eu sa stiu daca se poate face un custoom rom pentru Allview a4you.
De preferat Cyanogenmod
Si da linkul spre el.

12 răspunsuri:
| AlexL28 a răspuns:

Nu exista. Custom Rom-urile se fac greu si de aceea se fac doar pentru telefoane care exista intr-un nr foarte mare pe piata, ca sa fie sigura ca va fi folosit cat mai mult.

| sltlp a răspuns (pentru AlexL28):

ASta nu are nici o treaba.
Customrom-urile se fac usor. Acuma problema e cine le face. Pentru ca daca e un incepator, o sa iasa urat. Motivul pentru care in general se fac pentru telefoanele populare e ca dezvoltatorii daca tot vor sa isi arate muschii, nu o sa faca asa ceva pentru un telefon de care nu o sa auda nimeni. Dar daca vor ei sa faca, nu ii opreste nimeni(poate doar limitarile hardware).
Iar ca sa fiu on. Se poate face sau nu, depinde. Ai idee daca are cpu mediatek? Ca daca da, atunci clar nu. Daca e un snapdragon sa zicem, ar avea sanse sa faca cineva de o vrea. Dar cum el acum, nu, sa nu visezi la asa ceva.

| AlexL28 a răspuns (pentru sltlp):

Tinand cont ca AllView importa telefoane chinezesti sunt 100% sigur ca e MTK.

| sltlp a răspuns (pentru AlexL28):

Si atunci nu o sa vada niciodata CM. Nu exista de altfel telefon cu MTK si CM sau nu functional deoarece MTK nu au afisat niciodata sursele.

| Durbaca_Alex_1998 explică (pentru sltlp):

SLTPL mai bagat deja in fum ca prin ceata deja am trecut
Ok vreau sa te intreb ce telefon cunoscut (ca doar Allview nu este original este copiat de undeva)are suport cyanogenmod?
Cel mai apropiat telefon.

| Durbaca_Alex_1998 explică (pentru sltlp):

Sau orice custom rom numai sa mearga.

| Durbaca_Alex_1998 explică (pentru sltlp):

Sau vreo tema ceva care sa nu ingreuneze telu

| sltlp a răspuns (pentru Durbaca_Alex_1998):

Problema aici nu e numai de tema. El si ca hardware e slabut. Ai incercat cu un alt lansator(Dar nu prostii gen apus launcher). Un lansator bun gen Nova Launcher sau Apex Launcher? Alea mai rezolva din lag pe Allview. Ca in rest nu prea ai ce sa faci. Sa imi zici ce procesor are(Vezi in antutu sau quadrant ca scrie, sau cpu-z). Iar ca sa cauti chinezaria echivalenta, e de lucru. Vezi pe forumuri gen softpedia daca nu a aflat cienva deja numele original.

| Durbaca_Alex_1998 explică (pentru sltlp):

Deci nu o sa gasesc un custom rom daca las pune pentru un s3 o merge sau il bulesc

| sltlp a răspuns (pentru Durbaca_Alex_1998):

laughing nici nu cred ca te lasa sa il instalezi. Dar daca ar merge, il bulesti e raspunsul.

| Durbaca_Alex_1998 explică (pentru sltlp):

Are un dual core de 1 mhz si un gpu mali 400 si 500 de ram