| anonim_4396 a întrebat:

Funda! salut TPU, am un subwoofer activ (http://www.okazii.ro/boxe/altele/subwoofer-activ-univers um-pilot-aktiv-sub-a123960774)care ia semnal de la amplificatorul meu (doar semnal in rest amplificatorul din icinta face tot).

Si as mai vrea sa fac rost de un subwoofer (http://www.okazii.ro/sisteme-audio-auto/subwoofer-auto/s ubwoofer-activ-fusion-en-ab-1120-a145876768)pot lua semnal de la subwooferul acela pilot? ca are 4 iesiri rca-uri, 2 sunt ocupate ca sa ia semnal de la amplificator, dar daca mai bag inca doua ca sa dea si el semnal la randul lui la acel subwoofer? se poate?

si in descriere la fusion-ul ala cica e import din Germania si are mici urme de uzura, poza subwooferului care il detine nu-l are.

Despre ce o fi vorba?
si cu ce diferentiaza ca e subwoofer auto? ca eu o sa il tin in camera

1 răspuns:
| Elynad a răspuns:

Nu poti. Dar poti face altceva, de fapt asa se si face: splitezi semnalul de la amplificator (gasesti cabluri) si il duci la fiecare subwoofer activ. E valabil doar pentru cele active. In cazul celor pasive trebuie un specialist sa verifica impendantele si compatibilitatea cu amplificatorul. De obicei nu se pot face asemenea manevre pentru ca sunt prea multe conditii care trebuiesc indeplinite.
Intre noi fie vorba, eu sunt adepta stereofoniei, a sunetului de calitatea, nu a sunetului puternic si atat. Un sistem stereo cu boxe bass reflex de calitate face la calitate orice sistem n+1 prin faptul ca, desi nu pare, fiecare boxa are cel putin 3 difuzoare si in felul acesta boxele sunt mult mai echilibrate in privinta spectrului redat. Din pacate sunt si mult mai scumpe...