| Frank51 a întrebat:

Pot sa leg un subwoofer activ la un amplificator si sa isi ia doar semnal de muzica? cum?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da daca are impedanta interna egala sau mai mare de cat amplificatorul. Daca este mai mica se arde amplificatorul si uneori si boxa.

| Frank51 explică (pentru Salontanul):

Nu cred ca e vorba de impedanta aici. Eu ma refer la semnalul de muzica care vine din calculator de exemplu, sa intre prin doua mufe rca in amplificator, iar din amplificator sa iasa alte doua mufe rca si sa intre in subwooferul activ sub forma de mufe rca. Deci doar semnal audio, nu e vorba de putere, subwooferul are amplif incorporat deci nu are treaba. eu asa cred.

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Nu stiu ce ai facut in scoala dar eu in anul intai si doi de liceu am facut reparatii radio-tv. Prin anii '70. Unul din primele lucruri invatate la amplificatoare este ca impedanta (rezistenta interna) a unui montaj trebuie sa fie egala sau mai mare cu a predecesorului. Altfel risti sa arzi ceva. Daca este impedanta mai mare risti doar o distorsionare a semnalului. Daca subwooferul are amplificator incorporat s-ar putea sa mearga daca filtrarea alimentarii este buna la ambele montaje. Si mai este o problema. Legarea celor doua: http://forum.softpedia.com/......or-stereo/

| K0sti a răspuns (pentru Frank51):

Te legi direct pe difuzor, sari peste amplificator, daca dai cu semnal amplificat, nu te duce mintea, e asa greu?

| Frank51 explică (pentru K0sti):

Uite, sunt greu de cap. Ce fel de mufe, de unde vin exact si unde se duc?

| K0sti a răspuns (pentru Frank51):

Ce mufe nene, daca am spus ca te legi direct pe bornele difuzorului! Numai daca vrei tu sa-ti tragi mufe in exterior! Dar am specificat, asta numai daca dai cu semnal deja amplificat!

Da mai bine las', ca poate incep sa sara "artificuri" pe acolo!

| Frank51 explică (pentru K0sti):

Nu cred ca vorbim de aceeasi chestie aici. Te rog sa nu te enervezilaughing. Deci, tu te-ai referit, sa leg de la amplif direct la difuzorul propriu-zis, am inteles. Dar eu nu asta vreau. Vreau sa leg de la amplif la sub dar sa transmit doar semnal audio, adica fara putere. Subul sa isi ia puterea din ampliful lui, care se afla acolo in interior, ai inteles tu. Dar ma complic prea tare si mai bine merg pe un sub pasiv ca e mai bine, desi ampliful nu o sa ii dea destula putere, dar asta e.

| K0sti a răspuns (pentru Frank51):

"Eu ma refer la semnalul de muzica care vine din calculator de exemplu, sa intre prin doua mufe rca in amplificator, iar din amplificator sa iasa alte doua mufe rca si sa intre in subwooferul activ sub forma de mufe rca."...tu ai scris!

Amplificatorul da semnal amplificat, ca de aia e amplificator! Din amplificator de regula se iese direct in boxe! Asta un aspect!

Apoi, nu spui ce amplificator, ce iesiri are, cate, ce subwoofer, ce mufe are, nu tu poze, nu tu nimic...
Si vrei raspunsuri...glumesti!
Cand o sa invatati sa puneti intrebari, sa dati detalii, cu poze cu tot ce trebuie, mai discutam!

| Frank51 explică (pentru K0sti):

Amp Skytronic 103.311, 2 iesiri, sub skytec smwa12. O sa atasez o poza cu ce vreau sa fac.
- http://bit.ly/1j5RWf3

| K0sti a răspuns (pentru Frank51):

Pozele de la sub si amplificator, baietas, nu ce vrei tu sa faci, ca aia am priceput! Poze in detaliu cu mufe, conectica tot ce trebuie!

Deja am obosit...

| Frank51 explică (pentru K0sti):

Poze cu subul si ampliful gasesti o groaza pe google, ar fi inutil sa iti pun pozele aici. Mai bine o lasam asa pentru ca modul de conectare probabil difera de la sub la sub si tot asa. Mersi totusi pentru ajutor.

| K0sti a răspuns (pentru Frank51):

Pai tocmai de aia vreau pozele de la sub-ul tau, nu de pe net! Tocmai ca difera! Daca nu are rost sa le pui aici, atunci nu mai intreba!