| SSaleu20 a întrebat:

Gtx 760 mars 4gb, am vazut ca necesita o sursa de 600w cu 42 amps(amperi?) Si 2x8pin ca alimentare(le am la sursa).
Problema e ca eu am o sursa de 550( si nu stiu care e treaba cu 42amps). O sa mearga cu sursa mea? Mai am un i5 2400 (4placute de ram) si un cooler si un hdd care ar mai consuma curent.
Si inca o intrebare, merita sa iau placa asta si la 350lei? Nu am gasit altceva mai bun ( doar la 450/500)

5 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

E posibil sa mearga
DAR NU SIGUR
in general "requirement"-ul e dat de maximum de consum
iar tu pana nu intrii intr-un joc cu grafica "demanding" nu o sa ajungi la top de consum, iar cand o sa ajungi, S-AR PUTEA SA SE INCHIDA TOT CALCULATORUL

deci, e posibil sa mearga, DAR NU E RECOMANDAT!

iar la mana a doua pretul e bun daca o iei de la un prieten si poti sa o verifici serios:

https://www.olx.ro/oferte/q-Gtx-760/

sunt si mai ieftine (280lei), dar... cu verificarea e mai subtire treaba

Răspuns utilizator avertizat
| debarasator63 a răspuns:

Ii trebuie minim 500 W, nu 600 si merge. Eu am GeForce GTX 970 G1 GAMING, procesor Core i5 4690 si sursa be quiet Straight Power 11, 80+ gold, 550W si merge ff bine.

| SSaleu20 explică:

Eu vorbesc despre varianta cu 2 gpu de 2fb fiecare adica 4gb in total. Si am citit pe net ca are un consum de 250w(in full load cred)

| MolBoRo a răspuns:

Părerea mea să mergi pe o sursă de 600w și să te gândești și la o placă mai bună, dacă cumva o să faci un alt upgrade și o să ai sursa de 550 cedează