| noyana a întrebat:

H2O + HCl = H3O + Cl
De aici, jumatate din solutia rezultata reactioneaza cu o solutie de AgNO3 (azotat de argint). Imi puteti spune daca reactia H3O + AgNO3 este posibila? Si daca da...ce produsi de reactie se obtin? Dau funda! RASPUNS URGENT!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Sincer nu-mi mai aduc aminte exact insa la reactia pe care ai scris-o tu se refera la anioni si cationi H2O + HCl -> H3O+ si Cl- iar reactia H3O + AgNO3 poate rezulta H3NO3 (trihidroxiamina, nu stiu exact cum se pronunta) si Ag2O (oxid de argint) insa repet nu sunt sigur.

| noyana explică (pentru al3xander):

Multumesc, oricum.

| al3xander a răspuns (pentru noyana):

Pentru nimic, numai bine!

7 răspunsuri:
| VyCanisMajoris a răspuns:

Pe ce clasa inveti asa ceva?

| noyana explică (pentru VyCanisMajoris):

A 8-a

| VyCanisMajoris a răspuns (pentru noyana):

Merci!

| VyCanisMajoris a răspuns (pentru noyana):

Eu sunt pe a Vii-a si sunt doar la Substante si amestecuri de substante-O lectie usoara!

| noyana explică (pentru VyCanisMajoris):

Stiu ca sunt usoare....si chiar imi place chimia...dar problema asta ma omoara!
plus ca profa e cam nebuna laughing