| anonim_4396 a întrebat:

Heeei! Am un Allview Alldro P3 cu Android 2.3.5.Intrebarea e:Cum fac printscreen? ca am incercat mai multe chestii si nu imi iese.Trebuie sa activez ceva, trebuie sa instalez o aplicatie sau nu apas eu bine pe butoane?
Cel mai bun raspuns funda!:*

1 răspuns:
| soul2soull a răspuns:

In primul rand trebuie ca tableta sau telefonul sa fie rootat ca sa poti instala si folosi diferitele aplicatii de screenshot

ce este root-ul?

Root-area este operatiunea prin care utilizatorul capata drepturi depline asupra memoriei interne a telefonului, dupa root-are utilizatorul poate face ce doreste cu sistemul de operare. Prima si cea mai indicata operatiune dupa root-are este backup-ul, este indicat sa se faca un backup dupa sistemul de operare original, chiar daca se doreste flash-uirea unui rom custom sau nu, termenul folosit pentru asta este Nandroid Backup, backup simplu pentru setari si aplicatii se poate face cu Titanium Backup, acesta se gaseste in Market si necesita root (drepturi depline).
Avantajele root-ului sunt multe, in tutorial am enumerat cateva, chiar am aratat rapid ce putem obtine prin overclock-area procesorului, am mai aratat si cum se pot descarca din Market softurile care in mod normal nu sunt disponibile, asta cu ajutorul SetCPU si Market Enabler.
Acest tutorial video este ca o scurta introducere in lumea minunata a Androidului, cu aceasta ocazie inauguram si noua categorie dedicata Mobilelor si in special Android-ului. In curand vom adauga si Windows Phone 7 si iOS.
Cateva aplicatii "universale" pentru root sunt Z4ROOT, Unrevoked si Androot, mare atentie insa, aceste aplicatii nu pot roota orice dispozitiv, informati-va bine inainte de a face pasul.

dupa ce iti rootezi tableta vei putea sa folosesti aplicatiile de screenshot